הזדמנות אחרונה להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

שיתוף הפוסט
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב print

הזדמנות אחרונה להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית

בעקבות חקיקת תקנות חדשות שפורסמו ונכנסו לתוקף ביום שישי האחרון, 18.03.2022, חלה החרפה משמעותית בתנאי קבלת האזרחות הפורטוגלית לצאצאי אנוסי ספרד. כך שבפועל כמעט ולא ניתן יהיה להסדיר אזרחות לבגירים, צאצאי אנוסי ספרד. כעת חלה תקופת ביניים דו שלבית עד ספטמבר 2022 שבה ניתן להגיש בקשות לממשלה הפורטוגלית, אך צריך לעמוד בקריטריונים קשים יותר משמעותית מהיום

לאחרונה מנשבות 'רוחות רעות' בהקשר לחוק האזרחות ברחבי פורטוגל. באמצעי התקשורת המקומית המובילים בפורטוגל ובישראל מופיעות כתבות תחקיר הטוענות למסחור תהליך האזרחות – בעיקר על ידי חברות ישראליות להבדיל מעורכי הדין ישראלים. הקו הכללי בכתבות הוא שהאזרחות הפורטוגלית נמכרת על ידי חברות ישראליות "כמו נקניקיות בדוכן בשוק" ויש בכך פגיעה בגאווה הלאומית הפורטוגלית.

מטרת החוק המקורי הייתה לתקן עוול היסטורי של גירוש יהודי ספרד ופורטוגל מפורטוגל לפני כ-500 שנה ובפועל, התמסחרות התהליך, לטענת התקשורת, הביאה לתוצאה לא רצויה של ניצול האזרחות הפורטוגלית לטובות הנאה מהדרכון של האיחוד האירופאי ללא תרומה ממשית לפורטוגל.

 

חקירה פלילית בנוגע להליך קבלת אישור הקהילה היהודית בפורטוגל

בנוסף, נפתחה חקירה פלילית בשני מישורים. במישור הראשון המתייחס להליך קבלת אישור הקהילה היהודית בפורטוגל, אישור הנדרש לפי החוק הפורטוגלי להוכחת הזיקה לאנוסי ספרד. נחקר החשד שההליך לעיתים התנהל באופן מושחת ולא ניתן לזכאים באמת.

כך לדוגמא, נבדק החשד כי האוליגרך רומן אברמוביץ קיבל את האזרחות הפורטוגלית למרות שלא היה זכאי לכך. החקירה בהקשר רחב יותר מתמקדת בדרך קבלת האזרחות על ידי פרסונות בקהילה היהודית. כך מוזכר למשל, שלבעלי תפקידים בכירים בקהילה היהודית היו עסקים פרטיים להסדרת אזרחות פורטוגלית.

 

בדיקת הקשר בין חברות ישראליות לבין עורכי דין פורטוגלים

המישור השני בו מתמקדת החקירה הוא בדיקת הקשר בין החברות, בעיקר החברות הישראליות, להבדיל מעורכי הדין הישראלים, שפעלו בצורת פרסום ושיווק אגרסיבית לצורך גיוס לקוחות ואחר כך נעזרו בעורכי דין פורטוגלים להגשת הבקשות לממשלה הפורטוגלית.

נבדק האם הקשר בין החברות הנ"ל לעורכי הדין היה תקין בהקשר הפרסום והשיווק האגרסיבי. במילים אחרות, נבדק החשד שעורכי הדין הפורטוגלים שעבדו עם החברות הישראליות גייסו לקוחות באופן המנוגד לחוק הפורטוגלי. ההשפעה של החקירה הנ"ל על מבקשי אזרחות שמטופלים על ידי החברות הישראליות, עדין לא ברורה. יודגש, שמי שמטופל על ידי עורך דין ישראלי, הבקשה שלו מתנהלת כרגיל, שכן, אין כל בעיה משפטית לגבי שיתוף פעולה בין עורך דין ישראלי ועורך דין פורטוגלי.

 

תקנות חדשות – מהי משמעותן המעשית?

לפי התקנות החדשות, שחלק מהוראותיהן מעט מעורפלות אפשר לומר כרגע את הדברים הבאים:

עד לתאריך 15.04.2022, הכללים שהיו עד כה לגבי קבלת האישור המעיד על קשר לקהילה היהודית בפורטוגל והוכחת זיקה לפורטוגל לא השתנו. במילים אחרות, ברוב המקרים, מי שכבר החל בהליך של קבלת אישור הקהילה היהודית בפורטוגל יוכל בסופו של דבר להגיש את הבקשה למשרד הפנים הפורטוגלי מבלי שחל עליו כל שינוי.

החל מ-15.04.2022 יהיה צורך להוכיח לקהילה היהודית בפורטוגל קשר אפקטיבי יותר לגירוש ספרד ממה שמקובל היה עד היום. בפועל יהיה צורך במתן מסמכים מקוריים המראים הקשר בין המבקש למגורש מפורטוגל הרבה דורות אחורה, שימוש בשפת הלדינו, צילומי קברים, רישומי צוואות, רישומי בתי כנסת ומחקרים גינאולוגים התומכים בבקשה. במילים אחרות, מדובר בתקופת ביניים, שרק משרדי עורכי דין המקצועיים ביותר בתחום ידעו לתת מענה ללקוח.

החל מספטמבר 2022 יהיה צורך להוכיח זיקה קרובה לפורטוגל העכשווית או על ידי הגעה תכופה לפורטוגל לאורך מספר שנים, או על ידי קבלת נכס מקרקעין בפורטוגל כתוצאה מירושה או צוואה. לעניות דעתי, בתנאי הראשון, יש מעט מאוד אנשים שעומדים בו והתנאי השני ממש לא סביר ואפשר לספור על יד אחת את מספר העומדים בו. במילים אחרות, החל מ-15.09.2022 יבוא הקץ כמעט לחלוטין לאפשרות לקבלת אזרחות הפורטוגלית עבור צאצאי האנוסים.

 

עדין, פורטוגל מאפשרת קבלת אזרחות לילדים קטינים של אזרח פורטוגלי

תנאי לקבלת אזרחות פורטוגלית לקטין מתחת לגיל 18 היא שאחד מהוריו הינו אזרח פורטוגלי. לכן, אם מישהו כבר אזרח פורטוגלי או נמצא בהליך לקבלת האזרחות הפורטוגלית, אין השפעה של התקנות החדשות לגבי ילדיו הקטינים, וניתן להסדיר להם את האזרחות הפורטוגלית.

 

עדין, פורטוגל מאפשרת קבלת אזרחות לבן זוג על בסיס נישואין בלבד

החוק הפורטוגלי מאפשר גם לבן זוג של אזרח פורטוגלי לקבל אזרחות פורטוגלית ובלבד שבני הזוג נשואים למעלה משש שנים או שהם נשואים למעלה משלוש שנים ויש להם צאצא משותף שגם הוא כבר בעל אזרחות פורטוגלית.

נוסף על כך, ניתן להסדיר אזרחות פורטוגלית לידועים בציבור למעלה משש שנים, אך מדובר בהליך מורכב יחסית הדורש פסק דין הצהרתי של בית משפט פורטוגלי המכיר בבני הזוג כידועים בציבור. הענקת אזרחות לבן זוג ללא תנאי מתלה שקשה לעמוד בו כמו ידיעת השפה המקומית או מגורים במדינה מעניקת האזרחות היא דבר יוצא דופן בהשוואה למדינות אחרות באיחוד האירופאי, כך שלמעשה פורטוגל היא המדינה היחידה באיחוד האירופאי שמאפשרת קבלת אזרחות לבן זוג בהתבסס על נישואין בלבד וללא תנאים מתלים נוספים.

לפיכך, בטרם יהיו שינויים נוספים, ההמלצה היא לכל מי שכבר אזרח פורטוגלי נשוי ו/או בעל ילדים קטינים לפעול במהרה באמצעות עורכי דין הבקיאים בתחום.

עו"ד ונוטריון ערן וגנר, מומחה להסדרת אזרחות פורטוגלית מטפל בעשרות אלפי בקשות לקבלת אזרחות פורטוגלית.

 

לקריאת הכתבה שפורסמה במקור באתר N12

 

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן