אזרחות פורטוגלית

תהליך קבלת אזרחות פורטוגלית והוצאת דרכון פורטוגלי

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

תוכן עניינים

יצירת קשר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הודעה חשובה: החל מ-01.09.22 לא ניתן להסדיר אזרחות פורטוגלית לאור שינויי חקיקה, למעט:

  • עבור בעל/אישה של אזרח פורטוגלי ובלבד שבני הזוג נשואים לפחות שש שנים.
  • עבור תינוק שנולד לאחר שאחד ההורים קיבל אזרחות.

 

הקדמה

מי עדיין זכאי להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית ובאיזה תנאים

לפי התקנות החדשות שנכנסו לתוקף ב-18.03.2022, שחלק מהוראותיהן מעט מעורפלות אפשר לומר כרגע את הדברים הבאים:

  1. עד לתאריך 15.04.2022, הכללים שהיו עד כה לגבי קבלת האישור המעיד על קשר לקהילה היהודית בפורטוגל והוכחת זיקה לפורטוגל לא השתנו. במילים אחרות, ברוב המקרים, מי שכבר החל בהליך של קבלת אישור הקהילה היהודית בפורטוגל יוכל בסופו של דבר להגיש את הבקשה למשרד הפנים הפורטוגלי מבלי שחל עליו כל שינוי.
  1. החל מ-15.04.2022 יהיה צורך להוכיח לקהילה היהודית בפורטוגל קשר אפקטיבי יותר לגירוש ספרד ממה שמקובל היה עד היום. בפועל יהיה צורך במתן מסמכים מקוריים המראים הקשר בין המבקש למגורש מפורטוגל הרבה דורות אחורה, שימוש בשפת הלדינו, צילומי קברים, רישומי צוואות, רישומי בתי כנסת ומחקרים גינאולוגים. במילים אחרות, מדובר בתקופת ביניים, שרק משרדי עורכי דין המקצועיים ביותר בתחום ידעו לתת מענה ללקוח.
  1. החל מספטמבר 2022 יהיה צורך להוכיח זיקה קרובה לפורטוגל העכשווית או על ידי הגעה תכופה לפורטוגל לאורך מספר שנים, או על ידי קבלת נכס מקרקעין בפורטוגל כתוצאה מירושה או צוואה. לעניות דעתי, בתנאי הראשון, יש מעט מאוד אנשים שעומדים בו והתנאי השני ממש לא סביר ואפשר לספור על יד אחת את מספר העומדים בו. במילים אחרות, החל מ-15.09.2022 יבוא הקץ כמעט לחלוטין לאפשרות לקבלת אזרחות הפורטוגלית עבור צאצאי האנוסים.

 

עדין, פורטוגל מאפשרת קבלת אזרחות לילדים קטינים של אזרח פורטוגלי

תנאי לקבלת אזרחות פורטוגלית לקטין מתחת לגיל 18 היא שאחד מהוריו הינו אזרח פורטוגלי. לכן, אם מישהו כבר אזרח פורטוגלי או נמצא בהליך לקבלת האזרחות הפורטוגלית, אין השפעה של התקנות החדשות לגבי ילדיו הקטינים, וניתן להסדיר להם את האזרחות הפורטוגלית.

 

עדין, פורטוגל מאפשרת קבלת אזרחות לבן זוג על בסיס נישואין בלבד

החוק הפורטוגלי מאפשר גם לבן זוג של אזרח פורטוגלי לקבל אזרחות פורטוגלית ובלבד שבני הזוג נשואים למעלה משש שנים או שהם נשואים למעלה משלוש שנים ויש להם צאצא משותף שגם הוא כבר בעל אזרחות פורטוגלית. בנוסף, ניתן להסדיר אזרחות פורטוגלית לידועים בציבור למעלה משש שנים, אך מדובר בהליך מורכב יחסית הדורש פסק דין הצהרתי של בית משפט פורטוגלי המכיר בבני הזוג כידועים בציבור. הענקת אזרחות לבן זוג ללא תנאי מתלה שקשה לעמוד בו כמו ידיעת השפה המקומית או מגורים במדינה מעניקת האזרחות היא דבר יוצא דופן בהשוואה למדינות אחרות באיחוד האירופאי, כך שלמעשה פורטוגל היא המדינה היחידה באיחוד האירופאי שמאפשרת קבלת אזרחות לבן זוג בהתבסס על נישואין בלבד וללא תנאים מתלים נוספים.

לפיכך, בטרם יהיו שינויים נוספים, ההמלצה היא לכל מי שכבר אזרח פורטוגלי נשוי ו/או בעל ילדים קטינים לפעול במהרה באמצעות עורכי דין הבקיאים בתחום.

 

המשרד מטפל בבקשות רבות, בעיקר לישראלים, לקבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון.
פורטוגל חברה באיחוד האירופאי החל משנת 1986. דרכון פורטוגלי מקנה זכויות שוות לאזרחי האיחוד האירופאי בדיוק כמו  לדוגמה, דרכון בריטי, דרכון גרמני ודרכון צרפתי.
ביו יתר הזכויות, הדרכון הפורטוגלי מאפשר לגור, ללמוד ולעבוד בכל מדינות האיחוד וכן מאפשר כניסה לארה”ב ללא ויזה.
במרץ 2015 אושר חוק בפרלמנט הפורטוגלי המתקן עוולה היסטורית כנגד היהודים יוצאי פורטוגל ומסדיר את קבלת האזרחות והפספורט הפורטוגליים לצאצאי מגורשי פורטוגל.

חשוב לציין שכשלושת רבעי מגורשי ספרד הם גם מגורשי פורטוגל כיוון שרוב יהודי ספרד גורשו תחילה מספרד בשנת 1492 ונדדו לפורטוגל, המדינה השכנה. אלא שכעבור 5 שנים בשנת 1497 מנואל הראשון, מלך פורטוגל, גירש את כל היהודים מפורטוגל ואלה התפזרו לכל רחבי תבל לרבות  צרפת, אנגליה, צפון מערב גרמניה, צפון איטליה, בלגיה, הולנד, חלקים מרומניה (טרנסילבניה), שטחי האימפריה העות’ומנית לרבות מרוקו, תוניס, אלג’יר, מצרים, לוב, סוריה, תורכיה, יוון, בולגריה, ירדן ואפילו ארץ ישראל. היהודים גם התפזרו למדינות דרום וצפון אמריקה (ברזיל, ארגינטיה, מקסיקו) ולארה”ב.

מדובר בהזדמנות שאין שנייה לה לזכות בדרכון פורטוגלי עבור מאות אלפי ישראלים שהינם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל.
בהשוואה לחוק האזרחות הספרדי המקביל, קבלת האזרחות הספרדית מחייבת את ידיעת השפה הספרדית, בחינה בספרדית על ההיסטוריה של ספרד וכן הגעה לספרד לצורך מבחנים והגשת הבקשות. בחוק הפורטוגלי אין זכר לדרישות אלה – אין צורך בידיעת השפה הפורטוגזית, אין צורך במבחנים בהיסטוריה ואין צורך להגיע לפורטוגל.
הצפי הוא שבמוקדם או שבמאוחר יוחמרו תנאי קבלת האזרחות הפורטוגלית כגון מבחנים בהיסטוריה של פורטוגל וידיעת השפה הפורטוגזית. במילים אחרות פורטוגל עלולה “ליישר קו” עם המדיניות של ממשלת ספרד.

צפו בקטע הווידאו הבא בו מסביר עו”ד וגנר את עיקרי הדברים בנוגע לתהליך הוצאת דרכון פורטוגלי

מבקשי אזרחות פורטוגלית – מה אומר החוק הפורטוגלי?

לפי החוק הפורטוגלי שמתייחס רק למבקשים בגירים מעל גיל 18 בלבד, יש צורך להראות זיקה בין מגורשי פורטוגל לבין מבקש הבקשה. הזיקה מוכחת באמצעות, שמות משפחה פורטוגלים שנשתמרו במשך הדורות, עצי משפחה מפורטים, שליטה בשפת הלדינו, תעודות לידה, נישואין פטירה, כתובה בנוסח ספרדי-פורטוגלי, נוסח ספרי תפילה והגדות של פסח עם סממנים פורטוגלים, בדיקת הקהילה היהודית אליה משתייך המבקש, צילום קברים רלוונטיים ובעיקר – הכנת חוות דעת גנאולוגית (עיסוק בחקר המשפחה) של אילן היוחסין של המשפחה, ובדיקות דנ”א.

במילים אחרות, כל ראיה הקושרת בין מבקש הבקשה לאבות אבותיו עד למגורשי פורטוגל, עשויה לעזור ולהטות את הכף לטובת קבלת האזרחות המיוחלת.

שלל הראיות של כל מבקש נבחנות על ידי הקהילות היהודיות בפורטוגל. אם מוכחת הזיקה בין המבקש למגורשי פורטוגל, הקהילה היהודית תנפיק תעודה רשמית מתאימה להמשך בחינת בקשת האזרחות של המבקש ע”י משרד הפנים הפורטוגלי.

ללא התעודה מהקהילה היהודית, סיכויי קבלת האזרחות הם מאוד נמוכים. בשלב השני, על המבקש לפנות משרד הפנים הפורטוגלי שידון בבקשה ויקבע באם לאשר או לדחות את בקשת האזרחות.

לבקשה עצמה המבקש מחויב להגיש  את מסמך  אישור הקהילה ומסמכים נוספים, כגון תעודת לידה, העתק מלא של הדרכון, אישור היעדר מרשם פלילי על פשע שהעונש בגינו עולה על שלוש שנים בפורטוגל, במדינת הלידה,ובמדינת התושבות של המבקש.

כל התעודות צריכות להיות מתורגמות לפורטוגזית ע”י הקונסוליה הפורטוגלית ולכלול אישור אפוסטיל.

טיפול בבקשות האזרחות ע”י עורכי דין וגינאולוגים מהימנים ובקיאים בתחום הן בישראל והן בפורטוגל, לרבות השגת אישור הקהילה היהודית ובמגעים מול משרד הפנים הפורטוגזי, מגדיל משמעותית את הסיכוי לקבלת האזרחות והדרכון המיוחלים ממדינת פורטוגל.

לאחרונה הועלתה הצעת חוק בפרלמנט הפורטוגלי להחמיר את הקריטריונים למתן אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד החל מינואר 2022 – לחצו למידע נוסף.

לקבלת פרטים נוספים ובדיקה ראשונית לזכאות נא צור קשר עם המשרד.

כיצד אנו פועלים? כמה מילים על שיטת העבודה של המשרד

משרד מציע שירות VIP שמשמעותו שאנו עושים הכל בתהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית ללא כל טרטור מצד הלקוח וזאת באמצעות ייפויי כח מתאימים. כל מה שנדרש מהלקוח במהלך התהליך הוא להסדיר תשלום לפי ההתקדמות בטיפול בתיק שלו.

הטיפול בלקוח הוא אישי ונעשה ישירות ע״י ראש המשרד, עורך דין ונוטריון ערן וגנר, שהינו גם גנאולוג. הטיפול כולל הכל (ללא אותיות קטנות) – בין היתר, מחקר גנאולוגי, איסוף ואיתור מסמכים של המבקש ומשפחתו במשרדי הממשלה והארכיונים, אישורי תרגום מסמכים לפורטוגזית, אישורים נוטריונים, אישורי אפוסטיל, השגת תעודת יושר, תשלום ישירות לרשויות בפורטוגל וכמובן טיפול שוטף בבקשה מול הקהילה היהודית ומשרדי הממשלה במדינה.

התשלום הכולל עבור הסדרת אזרחות פורטוגלית מחולק לשלושה חלקים לפי ההתקדמות בטיפול:

תשלום ראשון ניתן רק אחרי קבלת האישור העקרוני מהקהילה היהודית בפורטוגל בדבר הקשר של המבקש למגורשי ספרד ופורטוגל. מי שעובר את השלב הזה, סיכויי הצלחת בקשתו קרובים ל-100 אחוזים בכפוף לכך שאין לו רישום פלילי על עבירה מסוג פשע.

תשלום שני ניתן לקראת הגשת הבקשה על כל נספחיה לרישום האזרחות במשרדי הממשלה בפורטוגל. הרישום נעשה ע”י משרד עורכי הדין בפורטוגל המתמחה בדיני אזרחות והגירה בעל מוניטין וניסיון רב.

תשלום שלישי ואחרון ניתן עם קבלת מסמכי האזרחות של הלקוח המזכים אותו בקבלת דרכון פורטוגלי.

לידיעת הלקוחות, משך הטיפול נכון להיום אורך כשנתיים, מתוך השנתיים, כשנה התיק “שוכב” במשרדי הממשלה בפורטוגל מחכה לטיפול וזאת עקב העומס הרב של הבקשות. לא ניתן לצמצם זמן ההמתנה הנ״ל, גם לא תמורת תשלום נוסף.

עלות הטיפול כולל ההוצאות הנלוות משתנה בהתאם לקושי הטיפול בתיק ולמספר בני המשפחה המעוניינים בהסדרת האזרחות.

לקבלת הצעת מחיר מדויקת אנא צרו קשר עם המשרד.

תשובות לשאלות נפוצות

במהלך שנת 2015 ממשלת פורטוגל הודיעה כי יהודים שיוכיחו כי הם צאצאים ליהודים ספרדים אשר סבלו מרדיפות וגורשו מספרד לפני מאות שנים, יוכלו לקבל אזרחות ממדינת פורטוגל. ישנם הרבה יתרונות להוצאת דרכון פורטוגלי ואזרחות, כאשר עיקר העניין הוא שמדובר באזרחות אירופאית לכל דבר.

בעקבות הודעתה של ממשלת פורטוגל, ישראלים רבים שבעבר המשפחתי שלהם ישנו קשר לגירוש ספרד – יכולים להוציא דרכון פורטוגלי. עם זאת, חשוב לציין כי תהליך בירור זכאות לדרכון פורטוגלי יש לבצע בצורה נכונה, מקצועית ומדויקת. למעשה, ההמלצה היא לפנות להכוונה וייעוץ של עורך דין המתמחה בנושא קבלת אזרחות פורטוגלית.

 

החוק קובע כי תינתן זכאות לאזרחות פורטוגלית רק לישראלי / יהודי שיוכיח כי הינו צאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל. למעשה, כמעט כל מי שנחשב בישראל ל”ספרדי” (או “מזרחי”) יכול לבדוק את סיכוייו. אחת הדרכים הפשוטות שבאמצעותן ניתן לוודא למי יש זכאות לדרכון פורטוגלי היא על סמך שם המשפחה.

כלומר, שמות משפחה עם קשר לתרבות הספרדית, טורקית, יוונית או בולגרית, כמו גם יהודי מרוקו, אלג’יר, לוב ומצרים עשויים להתאים לקבל אזרחות. לאחרונה ניכר כי ישנם יותר ויותר מקרים של נתינת אזרחות לצאצאי יוצאי הולנד, רומניה, הונגריה ואף עירק. במקרים אלו הצליחו המבקשים להוכיח את הקשר למוצא ספרדי-פורטוגלי.

השלב הראשון בתהליך הוצאת פספורט פורטוגלי הוא קבלת אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל. בשלב זה על המבקש להוכיח את הקשר והזיקה לפורטוגל (גם תרבותית וגם היסטורית). ישנן כמה דרכים להוכיח זאת אך חשוב לבצע את השלב הראשוני בצורה מסודרת ומקצועית על מנת שתוכלו להמשיך ולהתקדם לשלב הבא.

לאחר מכן, בשלבים המתקדמים יותר יש להגיש מסמכים שונים לשגרירות פורטוגל כאשר חלקם יצריכו אתכם להחתים נוטריון שיאמת כי המסמכים אכן אותנטיים. בסיום איסוף המסמכים והחתמתם ניתן להגיש את הבקשה לאזרחות ישירות במשרדי הממשלה בפורטוגל לגוף הנקרא “קונסרבטוריה”.

חשוב לדעת מה ההבדל בין דרכון פורטוגלי לדרכון ספרדי מכיוון שרבים נוטים להתבלבל ולחשוב כי מדובר באותה האזרחות, אך למעשה יש הבדלים מהותיים בין שני המקרים.

מבחינת דרישות שפה – ממשלת פורטוגל איננה דורשת ידיעה כלשהיא בשפה הפורטוגזית, זאת בשונה מהחוק לקבלת אזרחות ספרדית. כלומר, ניתן לקבל אזרחות גם בלי לדעת השפה הפורטוגזית ואילו במקרה של הוצאת אזרחות ספרדית, קיימת דרישה להכיר את השפה הספרדית ברמה בסיסית ולשלוט בה ברמת השיחה.

שלבי הוצאת האזרחות הפורטוגזית אינם מסובכים למדי, אך יחד עם זאת מצריכים הכנה והיכרות עם התהליך. ראשית, ניתן להגיש בקשה רק אם הנכם מעל גיל שמונה-עשרה ובהמשך תצטרכו להוכיח כי אכן קיימת זיקה משפחתית לפורטוגל. מעבר לקשר של שם המשפחה שהשתמר עם חלוף הדורות יתכן ותתבקשו להציג תעודות ומסמכים כגון: תעודת נישואין, תצלומי משפחה, תעודות פטירה וכדומה.

עשויה להתבצע גם בדיקה מקיפה יותר שדורשת חוות דעת של גנאולוג (העוסק בחקר המשפחה). ככל שהשלבים הללו יתנהלו בצורה מקצועית יותר כך הסיכויים להוכיח כי הנכם זכאים לקבלת אזרחות גבוהים יותר.

לא ניתן לקבוע חד משמעית כמה זמן לוקח התהליך, אך ממקרים דומים ניתן להעריך כי התקופה שאורכת מרגע הגשת הבקשה למשרד הפנים הפורטוגלי ועד קבלת האזרחות היא כשנה וחצי.

עלות הוצאת אזרחות פורטוגלית נתפסת בעיני כל אדם בצורה שונה ויש שיחשבו כי מדובר בתהליך יקר, אך חשוב לציין כי בסופו הנכם מקבלים אזרחות אירופאית שתאפשר לכם לחיות, לעבוד, ללמוד, לקבל תנאים סוציאליים ולהתנהל במדינות האיחוד האירופאי כאוות נפשכם. למידע נוסף מומלץ לצפות בווידאו הבא.

 

כפי שציינו קודם לכן, אזרחות ממדינת פורטוגל היא אזרחות אירופאית ובאופן זה ניתן לקבל אישור שהייה ומחייה בכל אחת מ-27 מדינות האיחוד האירופאי. מעבר לקבלת אישור שהייה תוכלו גם לקבל אישור עבודה בכל אחת מאותן המדינות, תוכלו ליהנות מתנאים סוציאליים שניתנים רק לבעלי אזרחות אירופאית, לימודים אקדמאיים במוסדות הלימוד במדינות האיחוד ועוד מגוון יתרונות והטבות שלא ניתן לקבל ללא אזרחות.

כמו כן, ישנו יתרון משמעותי נוסף – בעלי אזרחות אירופאית יכולים לקבל ויזת כניסה למדינות אליהן לא תמיד ניתן להיכנס בחופשיות עם אזרחות ישראלית, כמו מלזיה, אינדונזיה, דובאי וערב הסעודית וכמובן, גם ארצות הברית. מי שחושב על התחום העסקי יוכל להרוויח גם במובן זה ויהיה זכאי להקלות מימון ממוסדות בנקאיים באירופה, יתרונות ברכישת נכסים ועוד.

גם בהיבט הפיזי ישנו יתרון משמעותי למבקשי אזרחות ממדינת פורטוגל. כמו בנושא השפה, בשונה מאזרחות ספרדית – כיום ממשלת פורטוגל לא דורשת להגיע אל שטחה בכדי להגיש בקשה או להתחיל בתהליך קבלת האזרחות והדרכון.

למעשה, התהליך יכול להתקיים כשאתם נמצאים בארץ ועוסקים בעניינים שלכם. במידה ותסתייעו בעורך דין מקצועי לא תאלצו להתמודד עם הדרישות השונות שמצריך התהליך, ותיהנו משירות מקיף וכולל שגם יגדיל בעבורכם את הסיכויים לקבל דרכון פורטוגלי וגם יחסוך לכם זמן רב.

יתרון נוסף הוא העובדה כי בניגוד למרבית הדרכונים האירופאיים – פספורט פורטוגלי ניתן להעברה דורית. כלומר, כל עוד אחד מההורים לקטינים הינו בעל אזרחות, ניתן יהיה להעבירו גם לילדים, לנכדים ואף לנינים. במידה ויש ברשותכם אזרחות או דרכון אחרים ונוספים, בכל זאת תוכלו להגיש בקשה לאזרחות פורטוגזית והסיכויים לקבלה עדיין קיימים מכיוון שהחוק מאפשר להחזיק בכמה אזרחויות ובכמה דרכונים זרים.

בפורטוגל, כמו בכל מדינה, ישנן לא מעט זכויות לאזרחי המדינה, אך ישנן גם מספר חובות ורצוי להכיר אותם. באופן כללי, ניתן לומר כי כל עוד מרכז החיים של בעל האזרחות הכפולה מחוץ לישראל, לא חלות עליו חובות כלשהן. לפניכם כמה היבטים חשובים בנושא חבות מס ושירות בצבא.

מלכתחילה נדגיש ונציין כי ישנם חובות לכל אזרח, בכל מדינה, אך כל אדם יראה באופן אינדיבידואלי בחובות כאלה ואחרים מעמסה או יתרון.

אזרחים פורטוגליים יכולים להחזיק בשתי אזרחויות, ולכן ישראלי שיקבל דרכון ואזרחות במדינה לא יצטרך לוותר על האזרחות הישראלית שלו. מבחינת נושא המיסוי בפורטוגל, ישנה אמנת מס בין ישראל לבין פורטוגל המונעת כפל מס. כלומר, אם אזרח ישראלי שילם מס על הכנסתו, הוא לא יצטרך לשלם בשנית את המס במדינה השנייה בה יש לו אזרחות / בה הוא מתגורר.

המיסוי בפורטוגל די מזכיר את כללי המיסוי הישראליים. אזרחים פורטוגליים מחויבים בתשלום מיסים חודשיים במגוון היבטים, כמו בישראל. אם אינכם תושבי פורטוגל, לא תצטרכו לשלם מיסים, אלא אם כן מדובר במקרים חריגים כמו בעלי נכס בפורטוגל וכדומה.  שיעורי המס בפורטוגל בדרך כלל נמוכים יותר מישראל, ולכן החובה לתשלום מיסים איננה נחשבת למעמסה או חיסרון בולט.

במילים אחרות, אזרח ישראלי בעל אזרחות ודרכון פורטוגליים שמרכז החיים שלו מחוץ לפורטוגל (בישראל או בכל מדינה אחרת), לא יחול עליו מס כלשהו בפורטוגל, למעט במקרים חריגים, לדוגמא אם הוא מחזיק בנכסי נדל”ן בפורטוגל.

רבים תוהים אם לבעלי אזרחות ישנה חובה לשרת בצבא הפורטוגלי. על אף שבפורטוגל ישנו צבא הנחשב לצבא מתקדם, הגיוס איננו חובה וכך גם לגבי כוחות הביטחון במדינה. הגיוס לצבא פורטוגל הינו על תקן בחירה בלבד, להבדיל מישראל – המחייבת כל גבר ואישה שהגיעו לגיל 18 להתגייס לצה”ל.

במידה וחייתם בפורטוגל מעל שש שנים רצופות באופן חוקי, ישנה אפשרות להתאזרח. עם זאת, ישנה חובה לדעת ולשלוט בשפה הפורטוגזית וכמו כן ישנה חובה להוכיח קשרים לקהילה בה חייתם. חשוב לציין כי חובות אלו נחשבות די בסיסיות לעומת מדינות אחרות. מבחן השפה ברמה בינונית ובסך הכל, הסיכויים להצלחה די גבוהים בעבור מי שאכן רוצה בכך.

אחת הדרכים לברר לפרטי פרטים על נושאי המיסוי בפורטוגל או על היבטים אחרים בחוק, רצוי לפנות לייעוץ או לקבלת חוות דעת של עורך דין. במידה והנכם שוקלים לפנות לעורך דין בנושא זה, ודאו כי מדובר בעורך דין אשר מכיר היטב את נושא האזרחויות הזרות ומתמחה בהליך הסדרת אזרחות ממדינת פורטוגל וכמובן בחוקי המס הרלוונטיים.

עורך דין הבקיא בתחום יוכל להציג בפניכם את כל הסעיפים הרלוונטיים, בדגש על אלו שאמורים להוות עבורכם “נורת אזהרה”, במידה וקיימים. כמו כן, העו”ד יוכל להעלות בפניכם גם את היתרונות הרבים ואת הסיבות להגשת בקשה לאזרחות. חשוב להכיר ולדעת מהם הסיכויים שלכם לקבלת האזרחות, מכיוון שהסיכויים אינם זהים בעבור כל אחד ממגישי הבקשה.

כפי שוודאי הבנתם, מדובר בתהליך לא פשוט שמעבר לסכום כסף לא מבוטל, מצריך במקביל ממגיש הבקשה גם המצאת והצגת מסמכים רבים שלא בהכרח זמינים ונמצאים בידיכם. עורך דין המתמחה ועוסק בתחום זה מכיר היטב את הנושא ועובד יחד עם גנאולוגים מהימנים אשר בקיאים בשלבי התהליך גם במדינת ישראל וגם בפורטוגל.

ניסיון בתחום זה חשוב מאוד ומקל משמעותית על מגיש הבקשה במגוון היבטים. ההתמודדות מול משרד הפנים הפורטוגלי איננה קלה ומצריכה היכרות עם השפה, עם מנגנוני השלטון וכדומה. כמו כן, השגת אישורים ומסמכים מן העבר לא תמיד אפשרית או נגישה לאדם מן השורה ועורך דין יוכל להקל עליכם, להכווין ולעזור באופן משמעותי.

תיאורטית, ניתן להוציא אזרחות פורטוגלית באופן עצמאי במידה ויש למבקש איש קשר בפורטוגל שיוכל לפנות בשמו ולהסדיר תשלומי אגרה ישירות בפורטוגל אך במרבית המקרים עלולות להתבצע טעויות בסיסיות שיעצרו את התהליך או יאטו אותו. רוב האנשים מעדיפים שלא לקחת סיכון בו התהליך ייעצר והבקשה תדחה, משום שמדובר בתהליך חד פעמי הכולל בירור מעמיק על ידי החוק הפורטוגלי.

מדובר בתהליך די מורכב אשר כולל התעסקות בירוקרטית שאיננה נוחה ופשוטה לאנשים מן השורה. עורך דין אשר מתמחה בתחום יוכל לסייע מאוד, במיוחד בשלב של איסוף מסמכים, חתימות על הצהרות, אימות נתונים וגם הכוונה אישית שתוביל אתכם באופן בטוח לקבלת הפספורט.

לסיכום, כמעט כל מי שהינו צאצא למגורשי ספרד זכאי לאזרחות פורטוגלית. התהליך עצמו אורך כשנה וחצי וניתן למקסם את סיכויי הצלחה באמצעות טיפול מקצועי ע”י מומחה בתחום.