אזרחות ספרדית

קבלת אזרחות ספרדית – איך מוציאים דרכון ספרדי?

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

תוכן עניינים

יצירת קשר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
הודעה חשובה: נכון להיום לא ניתן יותר להגיש בקשות לאזרחות ספרדית, למעט לילדים שנולדו לאחר שהורה אחד לפחות אזרח.

מי זכאי לקבלת אזרחות ודרכון ספרדיים

באוקטובר 2015 אושר ע”י הפרלמנט הספרדי חוק המאפשר קבלת אזרחות ודרכון ספרדי עבור צאצאי מגורשי ספרד. הדרך לקבלת אזרחות ודרכון ספרדי כרוכה בהליכים בירוקרטים מורכבים, אולם עבור קטינים מתחת לגיל 18 ובגירים מעל גיל 70 קיימות הקלות ניכרות.

התנאי הבסיסי לקבלת האזרחות הספרדית הוא להוכיח את קשר הדם של המבקש לאבות אבותיו, מגורשי ספרד (מספיק להוכיח קשר רחוק, לדוג’ של סבתא רבה). בפועל, רוב יוצאי המדינות כגון מדינות דרום אמריקה, מרוקו, אלג’יר, תוניסיה, מצריים, לוב, סוריה, לבנון, יוון, תורכיה, בולגריה, חלק ממדינות יוגוסלביה עומדים בתנאי הבסיסי. יחד עם זאת, במקרים מסוימים יוצאי דופן ניתן להסדיר אזרחות ודרכון ספרדיים גם לצאצאי יוצאי מדינות כמו עירק ואירן, הכל לפי הקשר של המבקש למגורשי ספרד.

מהם השלבים להוצאת אזרחות ספרדית?

ראשית יש להוכיח את המוצא הספרדי ע”י המצאת מסמכים מתאימים כגון תעודות לידה, תמציות רישום, כתובות, תעודות נישואין וצילומי קברים, הפגנת שליטה בלאדינו או חקטייה, בשילוב עם קבלת אישורים מגופים המוסמכים לכך, כמו הפדרציה היהודית של ספרד.

בהמשך תצטרכו להוכיח את הזיקה העכשווית שלכם לספרד. ניתן לעשות זאת באמצעים שונים ומגוונים כגון תרומה לגוף ספרדי, לימודים בספרד או על ספרד, קשרים עסקיים או חבריים בספרד וכו’. אין מספר מינימלי או מקסימלי של מסמכים – הם יבחנו בכללותם.

עבור בגירים מגיל 18 ועד גיל 70, יש לעבור שני מבחנים: מבחן שפה ומבחן חוקה ותרבות. למבחן התרבות תצטרכו לשנן שאלות שימסרו לכם מראש, ואילו מבחן השפה (ברמה A2 הנחשבת נמוכה יחסית) מורכב מהבנת הנקרא, הבנת הנשמע, הבעה בכתב והבעה בע”פ. לחצו למידע נוסף בנושא.

עבור קטינים מתחת לגיל 18 או לבגירים מעל גיל 70 אין צורך בידיעת השפה הספרדית או בעמידה במבחנים כלשהם ולכן עבורם ההליך משמעותית יותר פשוט. בפועל, ניתן לטפל בהסדרת האזרחות הספרדית לקטינים גם מבלי לטפל בהסדרת האזרחות להוריהם.

בשלב הבא יש להמציא מסמכים נוספים כגון תעודת לידה ותעודות שינוי שם ועבור בגירים – גם תעודת יושר. כל תעודה כזו יש לאמת ע”י אפוסטיל במקום המתאים לכך, וכן לתרגם ע”י המתרגמת המושבעת.

כעת יש להגיש את הבקשה למשרד המשפטים הספרדי ורק כאשר תאושר על ידו ניתן יהיה לקבוע פגישה בספרד עם הנוטריון שייבחר ע”י משרד המשפטים בה יהיה על המבקש להציג את המסמכים המקוריים, לחתום ולשלם לנוטריון את שכרו. על המבקש להגיע בעצמו לפגישה, ובמקרה של קטינים – לפחות אחד מההורים חייב להגיע וגם הקטין במידה והוא מעל גיל 14.

כעבור כחצי שנה עד שנה בממוצע תתקבל תשובה מהרשויות הספרדיות , ואז המבקש יוזמן לשגרירות הספרדית לחתום על נאמנות למלך ויוזמן לו דרכון ספרדי.

חשוב מאוד! התהליך עלול להיות מסובך ולא פעם ניתן לקבל דחיה מהנוטריון הספרדי או גרוע מכך, אי מענה. במקרה הזה, המשמעות בפועל היא כי כמעט תמיד, כי לא יהיה ניתן להגיש את הבקשה בשנית. לכן, מומלץ ביותר להיעזר בגורם מוסמך הבקיא בתהליך על מנת שהתיק יהיה ללא רבב ובחירת הנוטריון תיעשה בחכמה. משרדנו מתמחה בתהליך ויודע לייצר מסלול יעיל, מהיר ובטוח בדרך לדרכון הספרדי הנכסף.

אזרחות ספרדית – מידע נוסף

המשרד מטפל בבקשות רבות, בעיקר לישראלים, לקבלת אזרחות ספרדית ודרכון ספרדי. במהלך חודש יוני בשנת 2015, אושר חוק בממשלת ספרד אשר מבהיר מי זכאי לקבל אזרחות ספרדית. עפ”י חוק זה – גם יהודים שיש להם קשר משפחתי למגורשי ספרד יכולים לקבל אזרחות ודרכון ספרדי. יחד עם זאת, התהליך איננו פשוט וישנם לא מעט תנאים ודרישות שיש לעמוד בהן על מנת לקבל את האזרחות והדרכון הנכספים.

תהליך קבלת אזרחות ספרדית ומה מקנה דרכון ספרדי?

הקונגרס הספרדי אישר חד משמעית כי לצאצאים של מגורשי ספרד ישנה זכות לקבל אזרחות ספרדית ודרכון ספרדי. יש לא מעט יתרונות של אזרחות ספרדית ובשל כך הרבה מאוד ישראלים ויהודים ברחבי העולם מחליטים לבצע בדיקת זכאות לאזרחות ספרדית. חשוב לציין כי אדם שיש ברשותו דרכון ספרדי למעשה נחשב לבעל אזרחות ספרדית – שזו אזרחות אירופאית מעולה.

למעשה, בזכות אזרחות זו הוא יוכל להתנהל במגוון היבטים (כלכליים, חברתיים, מגורים ונדל”ן, לימודים וכו’) בכל אחת מבין עשרות המדינות שנמצאות באיחוד האירופאי. יתרה מכך, החזקה באזרחות נוספת זוהי פריווילגיה שאין לכל אחד, ולכן אנשים רבים החלו להתעניין בתהליך הוצאת דרכון ואזרחות ספרדית. יחד עם זאת, על מנת לקבל אזרחות ספרדית יש לפעול בצורה מסודרת, צעד אחר צעד – ולבצע את שלבי התהליך באופן מוקפד ונבון. מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה לתחום האזרחויות בכדי שיפעל עבורכם וילווה לאורך שלבי קבלת אזרחות ספרדית.

מי יכול לקבל אזרחות ודרכון ספרדי?

בכדי לקבל אזרחות ספרדית על המבקש להציג הוכחות כי הוא ממוצא יהודי ספרדי. כלומר, יש בשושלת משפחתו קשר למגורשי ספרד. למעשה, המבקש לא חייב להיות כיום יהודי אבל הוא מחויב להוכיח כי הוא צאצא של יהודים ספרדים.

קהל המגישים בקשה ומתחילים בתהליך קבלת אזרחות ספרדית רחב מאוד וישנם מקרים של מענק אזרחות ספרדית ליוצאי מרוקו, דרכון ספרדי ליוצאי בולגריה, ליוצאי עיראק, טורקיה וליוצאי מדינות נוספות. יש לציין כי לא חייבים להיות ממוצא “ספרדי” או מעדות המזרח, אלא הדגש הוא על הוכחת הקשר ליהדות ספרד לפני כחמש מאות שנים בערך.

אחת השאלות הנפוצות אצל המתעניינים בקבלת אזרחות ספרדית היא: “אילו שמות משפחה זכאים לאזרחות ספרדית?” והסיבה לכך היא ששמות המשפחה נותרים במקרים רבים כפי שהיו, אף על פי שהשנים חולפות והמנטליות והתרבות משתנה. כך קורה שבפעמים רבות, לפי שם המשפחה ניתן לקשר ולהבין כי אכן יש במקרה הספציפי קשר ישיר ליהדות ספרד ולפיכך ניתן להתחיל ולהתקדם בתהליך לקבלת אזרחות ספרדית.

איך מוציאים דרכון ספרדי?

בכדי לקבל את האזרחות צריך לעבור תהליך די מורכב כאשר בראשיתו יש לבצע בחינה קצרה העוסקת בתרבות ספרד ובחוקה הספרדית. חלק זה נחשב לפשוט יחסית ובאמצעות הכוונה של עורך דין ולמידה של כמה פרטים ניתן לעבור את הבחינה בהצלחה.

במידה ושאלתם את עצמכם האם צריך לדעת את ההמנון הספרדי כדי לקבל אזרחות – התשובה היא בהחלט כן. אין סיבה לחשוש או להיבהל מכיוון שבעידן בו אנו חיים, כאשר הכל נגיש וזמין ברחבי האינטרנט – ניתן ללמוד את ההמנון תוך שעות ספורות.

בהמשך התהליך יהיה צורך להוכיח כי הנכם שולטים בשפה הספרדית ברמה בסיסית. בדיקת השליטה בשפה נעשית במכון חיצוני אך גם במקרה זה ניתן להתגבר על המכשול אם תקבלו הכוונה וייעוץ של עורך דין.

אחד משלבי התהליך לקבלת אזרחות ספרדית הוא הצגת מסמכים רלוונטיים. רצוי להתחיל ולאסוף את המסמכים כבר ברגע בו החלטתם שאתם רוצים לנסות לקבל אזרחות ספרדית. המסמכים הנדרשים אמורים להציג את ההיסטוריה המשפחתית שלכם, את אילן היוחסין, הוכחה לכך ששם המשפחה שלכם אינו השתנה עם השנים, תעודות כמו: תעודת נישואין, כתיבה, תעודות לידה וכדומה.

צריך גם להציג אישורי זיקה וקשר כלשהו לספרד (לעיתים ישנה דרישות להציג אישור לימודים בספרד, אישור מגורים או שכירות, השקעות כלכליות וכדומה) וכמובן – אישור אודות ידיעת השפה (לדינו או חכיתייה – שפתם של יהודי ספרד שחיו בקזנבלנקה, טנג’יר, מלייה, לאראג’ ועוד).

כמה זמן לוקח עד קבלת אזרחות ספרדית?

משך הזמן שתאלצו להמתין עד לקבלת התשובה אם אכן אתם זכאים לאזרחות ודרכון ספרדית איננו חד משמעי. ברוב המקרים, זמן ההמתנה הוא בין חצי שנה לשנה וחצי. כמובן שניתן לקצר את התהליך באמצעות פנייה לעורך דין שיעזור באיסוף מסמכים וינהל עבורכם את הקשרים הנחוצים מול הגורמים הספרדיים והרשויות בספרד.

כמה עולה להוציא אזרחות ספרדית – מה המחיר של הוצאת אזרחות ספרדית?

עלות הוצאת דרכון ספרדי ואזרחות תהיה לרוב בטווח שבין 20,000 ש”ח ל-25,000 ש”ח. הוצאת דרכון וזכאות לאזרחות ספרדית מצריכה את המבקשים לעבור מספר שלבים הכוללים הצגת הוכחות שונות לזיקתם למדינה. במקביל, בכדי שבסוף התהליך אכן תקבלו את האזרחות המבוקשת עליכם לבצע אותו בצורה מושכלת.

עוד כמה יתרונות לבעלי אזרחות ודרכון ספרדי

אם שאלתם את עצמכם על היתרונות של אזרחות ספרדית למגורשי ספרד – ישנם לא מעט כאלה. למשל, אם תהיו מעוניינים ללמוד בספרד או לשלוח את ילדכם ללימודים במדינה זו, במידה ותהייה לכם אזרחות ניתן יהיה ללמוד שם בחינם.

כמו כן, במידה ויש ברשותכם אזרחות ספרדית תוכלו להיכנס בקלות למדינות כמו, דובאי, ערב הסעודית, מלזיה ואינדונזיה וכמובן ארצות הברית (שדורשת ויזה מבעל אזרחות ישראלית בלבד). המעבר בין מדינות האיחוד האירופאי יהיה חלק ופשוט, ללא הגבלות או איסורים. ישנן גם אפשרויות כלכליות כמו קבלת משכנתא והלוואות מבנקים באירופה, השקעות בנכסים, העברת סחורה בין מדינות שונות באירופה, הקלות במכס ועוד.

האם אזרחות ספרדית עוברת לילדים?

במידה ויש ברשותכם דרכון ספרדי או במידה ותקבלו אזרחות ספרדית – חשוב לדעת כי האזרחות מוענקת למגיש הבקשה בלבד. כלומר, בספרד הזכאות לקבלת אזרחות ודרכון איננה עוברת אוטומטית לילדים. בכדי שהילדים יהיו זכאים גם כן לאזרחות יש לבצע הליך אזרחי שבסופו הם כנראה יהיו זכאים לאזרחות מכוח הזכות של אחד ההורים (או שניהם).

האם יש צורך להיעזר בשירותיו של עורך דין בכדי לקבל אזרחות ספרדית?

במידה וחשבתם כי תאלצו להגיע לספרד בכדי לקבל אזרחות ספרדית – זוהי מחשבה שגויה. ניתן לקבל את האזרחות גם בלי לצאת מגבולות ישראל, אך כפי שציינו קודם, מדובר בתהליך מורכב. בכדי שהתהליך יעבור באופן יעיל ככל האפשר וכדי שתוכלו להימנע מסיבוכים מיותרים, נהוג לבצע זאת באמצעות עורך דין המתמחה בתחום הוצאת אזרחויות ודרכונים זרים.

עורך הדין יוכל לבצע בעבורכם את כל התהליכים הבירוקרטיים כמו החתמות של גורמים ממשלתיים, איסוף ומציאת תעודות של בני משפחה מן העבר, שכפול והעברת המסמכים לגורמים הספרדיים, יצירת קשר עם אנשי משפט וחוק בספרד ועוד רבים אחרים.

לקבלת מידע נוסף ולבדיקה ראשונית לזכאות לאזרחות ספרדית, צור קשר עם המשרד.

מאמרים באותו נושא

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר