אזרחות גרמנית

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

תוכן עניינים

יצירת קשר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

עיקרי חוק האזרחות הגרמנית

כחלק מצעדי הרדיפה של הנאצים כלפי היהודים, בוטלה באופן גורף האזרחות הגרמנית לכל יהודי גרמניה.

מאז תום מלחמת העולם השנייה, מעניקה גרמניה מחדש את האזרחות הגרמנית ליהודים שאיבדו את אזרחותם הגרמנית ולצאצאיהם.

חוק האזרחות הגרמנית מבוסס על קשר דם. זאת אומרת, שהאזרחות הגרמנית לא נרכשת על ידי לידה בגרמניה, אלא על בסיס הזכאות לאזרחות גרמנית של אחד ההורים.

הכלל הוא שבן או בת להורה גרמני זכאי/ת לאזרחות גרמנית. לכלל הנ"ל יש חריגים רבים.

באוגוסט 2021 בוצעה הרחבה שעיקרה מתן אזרחות גרמנית לצאצאים גם של כאלה שלא היו אזרחים גרמניים אלא רק נתינים גרמניים נרדפי הנאצים וגם ביטול ההפליה לגבי צאצאים של אם בעלת אזרחות גרמנית (עד כה לא היו אותן זכויות הורשת האזרחות הגרמנית לצאצאים אם האב היה גרמני או האם הייתה גרמנית).

בבדיקת הזכאות לאזרחות גרמנית, יש חשיבות אם ההורה היה נרדף ע"י השלטון הנאצי, האם ההורה הוא גבר או אישה, האם ההורה איבד את אזרחותו כתוצאה מנישואין עם אזרח זר, האם ההורה או המבקש אזרחות גרמנית רכש אזרחות זרה נוספת במהלך חייו ומתי, האם המבקש נולד במסגרת הנישואין, האם המבקש אומץ ומתי ועוד.

זאת הסיבה שחוק האזרחות הגרמנית מורכב מאוד וכל מקרה ומקרה יש לבחון בקפידה רבה.

לבדיקת זכאות בחינם וקבלת הצעת מחיר מדויקת אנא צרו קשר עם המשרד או השאירו פרטים ונחזור אליכם.

 

שאלהתשובה
מי זכאי לאזרחות גרמנית?

בכפוף לחריגים, צאצאים של מי שהיה אזרח גרמני. צאצאים של מי שהיה תושב גרמני ממוצא יהודי או נרדף על ידי הנאצים ועזב את גרמניה אחרי 30.01.1933 או שהוריו נשארו בגרמניה לאחר 30.01.1933.

האם ניתן להוציא אזרחות גרמנית לילדים?כן, צאצאים של מי שזכאי לאזרחות גרמנית יכולים גם לקבל אזרחות גרמנית. אין מגבלה בין דורית
מה לגבי אזרחות גרמנית לבן הזוג?למעט חריגים, האזרחות עוברת בקשר דם בלבד ולא ניתן להעניק אותה לבן או בת הזוג
יתרונות מרכזיים והטבות של האזרחותפטור מהצורך בקבלת ויזה לארה"ב ולמדינות נוספות, אפשרות לגור ולעבוד בכל מדינה המשתייכת לאיחוד האירופי, לימודי אקדמאיים והשכלה גבוהה ללא תשלום ועוד
כמה עולה התהליך?מחיר הסדרת דרכון גרמני תלוי בגורמים רבים ומשתנה בין תיק לתיק בהתאם להיקף הטיפול הנדרש.
תוך כמה זמן ניתן לקבל את האזרחות?כל מקרה לגופו, אך בממוצע, ניתן לקבל אזרחות גרמנית תוך כשנתיים מיום הגשת הבקשה

 

אזרחות גרמנית - דרכון גרמני
אזרחות גרמנית

 

דרכון גרמני – עדכונים אחרונים:

חוק חדש נכנס לתוקפו באוגוסט 2021 והוא מגדיל באופן משמעותי את מעגל הזכאים לאזרחות גרמנית, כך שבהערכה גסה, יש מאות אלפי זכאים חדשים:

הרחבה לזכאות לגבי צאצאי נרדפי הנאצים, אזרחים גרמניים וגם נתינים שחיו בגרמניה הנאצית ולא היו אזרחים גרמניים

לפי החוק זכאים לאזרחות גרמנית צאצאים של אנשים שנרדפו על רקע גזע (לדוגמא, יהודים), או דת, או דעותיהם הפוליטיות עם עלייתו של היטלר לשלטון בתאריך 30 בינואר 1933 ועד ל-8 במאי 1945 ובהקשר לכך איבדו את אזרחותם הגרמנית, ויתרו עליה, או רכישת האזרחות הגרמנית נמנעה מהם בנסיבות אלה. לדוגמה:

 • צאצאים של אנשים שלא התאזרחו לאחר שהגישו בקשה בזמנו להתאזרחות או צאצאים של אנשים שנשללה מהם באופן כללי האפשרות להתאזרחות, שהייתה מתאפשרת אם היו מגישים בקשה לאזרחות גרמנית. מדובר בקבוצה פוטנציאלית עצומה של זכאים, של צאצאים של אנשים שגרו בגרמניה לפני עלית השלטון הנאצי ולא היו בעלי אזרחות גרמנית, אלא לדוגמא, בעלי אזרחות פולנית או אפילו חסרי אזרחות (לא משנה אם נולדו בגרמניה או מחוצה לה), שאלמלא חוקי השלטון הנאצי היו רוכשים בסופו של דבר את האזרחות הגרמנית.
 • צאצאים של אנשים שהיו נתינים גרמניים, להבדיל מאזרחים גרמניים, שוויתרו על או איבדו את מקום מגוריהם הקבוע בגרמניה ובתנאי שמקום מושבם הקבוע בגרמניה כבר היה קיים לפני 30 בינואר 1933. במקרה שמדובר בצאצאים של ילדים קטינים, יש הרחבה לטובה, לא משנה אם מקום מושבם הקבוע בגרמניה היה גם רק לאחר 30 בינואר 1933. במילים אחרות, אין צורך בהורה שהיה בעל אזרחות גרמנית. מספיק להוכיח רדיפה ותושבות קבע בגרמניה הנאצית של אחד מאבות אבותיך/ אימהות אימהותיך בכדי להיות זכאי לקבלת אזרחות גרמנית.
 • צאצאים של אנשים אשר איבדו את אזרחותם הגרמנית או ויתרו עליה לפני 26 בפברואר 1955. לדוגמא, עקב בקשה לרכישת אזרחות זרה, ויתור על פי בקשה או כתוצאה מנישואין עם אזרח זר.
 • צאצאים של אנשים שנשללה מהם האפשרות לרכוש האזרחות הגרמנית עקב נישואין או הכרה חוקית אחרת.

 

משרד עו"ד וגנר לאזרחות גרמנית

 

הרחבת מעגל הזכאים לגבי צאצאים של אנשים שהופלו על רקע מגדרי בעת לידתם – רלוונטי בעיקר לצאצאים של אם גרמניה

לאור השינויים, למעט מקרים חריגים, כל מי שנולד לאחר 23.05.1949 וצאצאיו זכאי לקבלת אזרחות גרמנית ובלבד שנולד להורה גרמני, לא משנה אם ההורה הוא אם או אב. במסגרת זאת לא משנה אם האם הגרמנית אבדה את אזרחותה הגרמנית עקב נישואיה עם אזרח זר לפני לידת ילדם וגם לא משנה אם הילד נולד לאב גרמני מחוץ למסגרת הנישואין.

לפי החוק הישן, אישה בעלת אזרחות גרמנית שהתחתנה עם אזרח זר לפני 01.04.1953 איבדה את אזרחותם וכך גם ילדיה שנולדו לאחר הנישואין. התיקון לחוק מאפשר קבלת האזרחות הגרמנית עבורה ועבור כל צאצאיה.

השינוי הנ"ל רלוונטי להרבה ישראלים, שכן רבים המקרים בהם אישה בעלת אזרחות גרמנית התחתנה עם גבר שאינו בעל אזרחות גרמנית  ונולדו להם ילדים אחרי 23.05.1949. בעבר מקרים כאלה לא אפשרו קבלת אזרחות לצאצאים וכיום החוק הגרמני מתיר זאת.

לגבי כל מי שנולד לפני 23.05.1949 וצאצאיהם ולא רכשו את האזרחות הגרמנית עם לידתם עקב ההפליה על רקע מגדרי, עדיין קיימת עבורם אפשרות לקבלת האזרחות הגרמנית בהליך של התאזרחות, אך יש צורך במבחנים בשפה הגרמנית כתנאי לקבלת האזרחות.

הרחבת מעגל הזכאים לגבי צאצאים של אנשים מדנציג (גדנסק) ואזורים נוספים

בין מלחמות העולם, העיר דנציג (כיום גדנסק) הייתה עיר מדינה עצמאית. בעבר, היה מאד קשה לצאצאי יוצאי דנציג לקבל חזרה את אזרחותם הגרמנית. עם העדכון האחרון, התהליך הרבה יותר פשוט.

 

מי זכאי לדרכון גרמני ומהו השינוי שחל בחוק?

 

מתי אי אפשר להעביר האזרחות – חשוב!

התקנה הבאה רלוונטית רק לגבי מי שההורה הגרמני שלו נולד מחוץ לגרמניה לאחר 01 בינואר 2000 והוא עצמו (הילוד התינוק), נולד מחוץ לגרמניה והוא בעל אזרחות זרה שאינה גרמנית. במקרה כזה, האזרחות הגרמנית אינה ניתנת באופן אוטומטי לילוד והורה שלא יפעל בזמן, ימנע מהילוד אפשרות לקבלת האזרחות הגרמנית.

בכדי שהילוד יהיה זכאי לאזרחות גרמנית יש לפעול מקסימום תוך שנה מיום היוולדו ולהגיש עבורו בקשה לרישום הלידה שלו במרשם האוכלוסין בגרמניה אחרת הילוד יאבד את זכאותו לאזרחות גרמנית!

במילים אחרות, בנסיבות דנן שרלוונטיות לרוב מבקשי האזרחות הישראלים, אסור לחכות ויש להסדיר את האזרחות של התינוק בתוך שנה מיום היוולדו.

יש לציין כי התקנה הנ"ל לא חלה על כאלה שקיבלו את האזרחות במסגרת החוקים שנשענים על קבלת אזרחות גרמנית עקב הפליה גזעית של צאצאי אזרחים או נתינים.

 

כיצד אנו פועלים? כמה מילים על שיטת העבודה של המשרד

עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה בהסדרת אזרחות אירופאית, המשרד מציע שירות VIP שמשמעותו שאנו עושים הכל בתהליך קבלת האזרחות הגרמנית עם מינימום טרטור מצד הלקוח וזאת באמצעות ייפויי כח מתאימים.

הטיפול בלקוח הוא אישי ונעשה בפיקוח ישירות ע״י ראש המשרד, עורך דין ונוטריון ערן וגנר, שהינו גם גנאולוג. הטיפול כולל הכל (ללא אותיות קטנות) – בין היתר, מחקר גנאולוגי, איסוף ואיתור מסמכים של המבקש ומשפחתו במשרדי הממשלה והארכיונים בגרמניה וישראל, אישורים נוטריונים לגרמנית, אישורי אפוסטיל, השגת תעודות התאזרחות ישראלית ותעודות יושר, תשלום אגרות ישירות לרשויות בגרמניה וכמובן טיפול שוטף בבקשה מול הקונסוליה הגרמנית ומשרדי הממשלה בגרמניה.

משך הטיפול נכון להיום אורך כשנתיים, עלות הטיפול משתנה בהתאם לקושי הטיפול בתיק ולמספר בני המשפחה המעוניינים בהסדרת האזרחות.

לבדיקת זכאות בחינם וקבלת הצעת מחיר מדויקת אנא צרו קשר עם המשרד או השאירו פרטים ונחזור אליכם.

 

הוצאת דרכון גרמני ביומטרי

כל אדם, לרבות קטין המגיש בקשה לדרכון גרמני, חייב לקבוע תור ולהתייצב באופן אישי לתור. קטינים (מתחת לגיל 18) צריכים להתייצב עם שני הוריהם.

להלן קישור למערכת קביעת תורים בקונסוליה הגרמנית בתל אביב לחץ כאן

לתור עצמו יש למלא הטופס הבא (באנגלית או גרמנית) ולהביאו לפגישה:

טופס עבור קטין – להורדת הטופס  לחץ כאן

טופס עבור בגיר – להורדת הטופס לחץ כאן

בעת הבקשה ראשונה להנפקת דרכון חייבים להציג את כל המסמכים הרלוונטיים במקור בשפות גרמנית ו/או עברית ו/או אנגלית.

 

פירוט המסמכים אותם צריך להביא לפגישה להנפקת הדרכון:

 1. אישור על קביעת התור שהתקבל במייל.
 2. טופס בקשה מלא (ראה קישור למעלה).
 3. למי שכבר יש, דרכון גרמני נוכחי; בבקשה ראשונה להנפקת דרכון גרמני לקטין, על ההורה הגרמני להציג את הדרכון שלו.
 4. דרכון ישראלי בתוקף של מבקש הבקשה ואם מדובר בקטין אז גם דרכונים ישראלים בתוקף של הוריו.
 5. תעודת זהות ישראלית של מבקש הדרכון ובמקרה של קטין ללא תעודת זהות, תעודת זהות ישראלית של ההורה הגרמני כולל ספח בו מופיע הקטין.
 6. שתי תמונות פספורט. יש להקפיד על סוג התמונות וגודלן. אנו ממליצים להצטלם באחת מהחנויות הבאות המוכרות ע"י הקונסוליה הגרמנית: פוטו לינוף, רחוב אבן גבירול 12, תל אביב 03-6957589 או פוטו שופ, רחוב אבן גבירול 33, תל אביב טלפון 03-5284795.
 7. תעודת לידה דו לשונית מקורית של מבקש הדרכון או תעודה באנגלית.
 8. תעודת שינוי שם מקורית, אם מבקש הדרכון שינה את שמו הפרטי או שם משפחתו.
 9. תעודת אזרחות גרמנית או תעודת התאזרחות גרמנית של מבקש הדרכון.
 10. תעודת נישואין של מבקש הדרכון ואם הבקשה מוגשת עבור קטין, תעודת הנישואין של הוריו.
 11. אישור מאת הרשויות הגרמניות אודות שינוי השם לאחר הנישואין ו/או שם הילדים (רק אם הוגשה בקשה מתאימה בנושא).
 12. אישור אודות השירות הצבאי (רלוונטי עבור מבקש ששירת בצה"ל בין התאריכים 01.01.2000 לבין 06.07.2011. על התעודה להכיל פרטים על שירות בחובה ו/או בקבע או לחלופין אישור על פטור משירות בצה"ל).
 13. במידה ויש, אישור על הסכמה מראש מטעם משרד ההגנה הגרמני לגבי שירות בקבע של המבקש בין התאריכים 01.01.2000 ועד 06.07.2011.

 

הערות והבהרות נוספות:

 1. הנפקת דרכון למבקש מתחת לגיל 24 יינתן לתקופה של 6 שנים ועלותו 65 יורו. ניתן לשלם לקונסוליה ביורו, בשקלים או בכרטיס אשראי (ויזה או מאסטרכרד).
 2. הנפקת דרכון למבקש מעל לגיל 24 יינתן לתקופה של 10 שנים ועלותו 85 יורו. ניתן לשלם לקונסוליה ביורו, בשקלים או בכרטיס אשראי (ויזה או מאסטרכרד).
 3. במידה ודרכונכם הגרמני אבד או נגנב וברצונכם לחדשו, יש להציג בנוסף לשאר הניירת אישור משטרתי בדבר אובדן או גניבה של הדרכון.
 4. ניתן לאסוף את הדרכונים מהקונסוליה ללא תיאום מראש בימים שני ורביעי בין השעות 13:30 ל-14:30.
 5. בדרך כלל לוקח כשלושה חודשים לקבל את הדרכון מיום הזמנתו. במידה והדרכון נדרש בדחיפות, ניתן לשלם אגרה נוספת בסך 32 יורו ובמסגרת זאת הדרכון יתקבל בתוך כחודש.

 

דרכון גרמני

 

יתרונות, זכויות והטבות שמקנה הדרכון גרמני

דרכון גרמני (שהוא למעשה זכות של בעל אזרחות הגרמנית) פותח עולם ומלואו בפני בעליו. כאזרחי גרמניה תוכלו לחיות באחת מהמדינות המתקדמות ביותר באירופה, ליהנות ממערכת חינוך חזקה, תמיכה סוציאלית למבוגרים או למובטלים, מערכת בריאות מתקדמת ותרבות מפותחת ואף לקבל תמריצים משמעותיים מהמדינה לפתיחת עסק.

בנוסף תקבלו דמי פרישה גרמניים (למי שעובד בגרמניה), תוכלו להיכנס למדינות רבות ללא צורך באשרה (ויזה), בין היתר ארצות הברית, אוסטרליה, קנדה ועוד. יתרון נוסף הוא היכולת לעבור בין מדינות ללא שימוש בדרכון הישראלי.

יתרה מכך, מאחר וגרמניה משתייכת למדינות האיחוד האירופאי, ניתן לחיות, לעבוד וללמוד בכל אחת ממדינות האיחוד, לקבל הלוואות לרכישת נכסים וללמוד במוסדות להשכלה גבוהה בסבסוד מלא.

 

המסלולים השונים דרכם ניתן להוציא דרכון גרמני

החוק הגרמני מאפשר לאזרחים של מדינות אחרות לקבל אזרחות גרמנית במסגרת מספר מסלולים.

ייעוץ משפטי על ידי עורך דין מקצועי שבקיא ברזי החוק הגרמני יבטיח בחירה במסלול המתאים לכם ביותר מבין אלו הבאים:

 • מסלול ראשון – אם יש לכם יכולות כלכליות חזקות או מקצוע מאוד מבוקש בגרמניה, אתם יודעים את השפה הגרמנית ומוכנים לוותר על אזרחויות נוספות שיש לכם, תוכלו להגיש בקשה לקבלת אזרחות גרמנית. במקרה זה לרשויות יש את חופש הפעולה להפעיל שיקול דעת ולהחליט, כאשר מסמך מלווה מעורך דין הינו פקטור חשוב להצלחה.
 • מסלול שני – במהלך שלטון הרייך הנאצי בגרמניה, נשללה אזרחותם של היהודים והם הושמדו בשואה או נמלטו על נפשם לתפוצות העולם. במידה ואדם מוכיח כי הוא אכן צאצא של אדם גרמני שאזרחותו נשללה על ידי הנאצים (עקב היותו יהודי ולא עקב סיבות אחרות), הרי שיש לו ולצאצאיו (ללא הגבלת דורות) זכאות לקבלת אזרחות גרמנית, ללא צורך בידיעת השפה או הוכחת יכולת כלכלית כלשהי.
 • מסלול שלישי – הושוו תנאי הזכאות להורשת אזרחות גרמנית בין גברים לנשים. נפתחה האפשרות לכל מי שהוא צאצא של אישה (להבדיל מגבר) שהייתה אזרחית גרמניה, לקבלת האזרחות עבורו ועבור צאצאיו, לא משנה אם נולדו במסגרת הנישואין או בכל מסגרת אחרת.
 • מסלול רביעי – במסלול חדש זה הילדים, הנכדים או הנינים של אדם שלא היה אזרח גרמניה, אלא תושב בגרמניה, אך היה נרדף על ידי הגרמנים כאשר מרכז חייו היה בגרמניה ועזב את גרמניה אחרי ינואר 1933 (למשל, אזרחים פולנים שהגיעו לגרמניה לפני שנת 1933) יכולים לקבל אזרחות גרמנית.

 

שימו לב: המסלולים המתוארים לעיל נקבעו על פי שני אלמנטים מאוד חשובים בעיני החוק הגרמני – רדיפת הנאצים את היהודים אזרחי ותושבי גרמניה וקשר הדם ליהודים אלו.

 

אזרחות גרמנית לבן / בת הזוג

מי שעומד בקריטריונים לקבלת אזרחות גרמנית, בוודאי שואל את עצמו את השאלה – מה לגבי בן או בת הזוג?

ואכן, מדובר בסוגייה לא פשוטה שלגביה דן לא אחת החוק הגרמני – האם עצם מיסוד הקשר הזוגי בין אזרח גרמניה למי שהוא אינו אזרח גרמניה מהווה עילה למתן אוטומטי של אזרחות?

נכון לכתיבת שורות אלו, בן או בת הזוג לאזרחים גרמניים צריכים להיות נשואים (או ידועים בציבור בהסכם שאושר על ידי בית המשפט הגרמני) ולגור יחד בגרמניה עצמה בפרק זמן של 5 שנים לפחות ורק אז יכולים להגיש בקשה לקבלת אזרחות גרמנית.

בנוסף, על בן או בת הזוג המבקש לקבל אזרחות גרמנית לוותר על אזרחותו הישראלית (בניגוד לצאצאי הנרדפים שלא נדרשים לוותר על אזרחותם הישראלית או הנוספת).

חשוב לציין כי כל מקרה לגופו ולא תאושר התאזרחות של בני זוג לאזרחים גרמנים בכל מיני מקרים, כגון אי עבודה או ביצוע פעולות התנדבות סדירות בגרמניה, רקע פלילי ועוד.

חשוב גם לציין כי למרות שקשה יותר לקבל אזרחות גרמנית מתוקף נישואין, הרי שבכל מקרה בן או בת הזוג של האזרח/ית הגרמני תמיד יוכלו להתגורר עימו בגרמניה, להיות תושבי קבע, לקבל זכויות של תושב ולעבוד באופן חוקי ולגיטימי.

 

אזרחות גרמנית לילדים

כאמור, החוק הגרמני רואה בקשר דם בסיס מאוד משמעותי בכל מה שקשור לאזרחות.

כלומר, אין זה משנה היכן אדם נולד, איזו שפה הוא דובר ומהי היכולת הכלכלית שלו – אם הוא צאצא לאזרח גרמני, האזרחות מוענקת לו באופן אוטומטי (אבל גם במקרה זה יש פרוצדורה רבה). במילים אחרות, אזרחות גרמנית לילדים תינתן לכל מי שהוא ילדו של אזרח גרמניה.

קטינים מעל גיל 16 יכולים להגיש את הבקשה באופן עצמאי ומתחת לגיל זה נדרשת החתימה של ההורה הגרמני וגם ההורה השני.

יש חשיבות רבה, האם הילד לאזרח גרמני נולד לפני או אחרי שההורה שלו הפך לגרמני. אם הילד נולד לפני שההורה הפך לאזרח גרמני, הרי שברוב המקרים מדובר בהליך של התאזרחות להבדיל מהליך של אזרחות מלידה. מדובר בפרוצדורות שונות בתכלית.

בכל אופן, ברגע שאדם מקבל אזרחות גרמנית, הילדים שייוולדו לו לאחר מועד קבלת האזרחות יהיו אזרחי גרמניה (אך יש לרשום אותם בשגרירות גרמניה בישראל ככאלה).

חשוב להדגיש כי גם החוק הגרמני יכול להשתנות לרעה עם הזמן ולכן ההמלצה היא להגיש את כל הבקשות לקבלת אזרחות, הורים וילדים בעת ובעונה אחת.

תיאור מקרה בוחן הוא כל מה שקרה בפורטוגל, כאשר החוק השתנה לאחרונה וילדים לאזרח פורטוגלי אינם זכאים לקבלת האזרחות באופן אוטומטי אלא נדרשים להוכיח זיקה שמאוד קשה להוכחה לפורטוגל, מה שמסבך מאוד את ההליך.

אזרחות גרמנית - שאלות ותשובות נפוצות

כן, ניתן לדלג דור. אין צורך ברצף דורות. לא נדרשת הסכמה של הדורות הקודמים. כן נדרשים מסמכים לגבי הדורות הקודמים שאת רובם נוכל להשיג.

כן. אם לפונה להוציא אזרחות גרמנית, יש כמה אזרחויות לפני שהוציא אזרחות גרמנית, הוא

כן, המשרד מסוגל לשחזר מסמכים המוכיחים את האזרחות הגרמנית כחלק משירות ה- VIP

ברוב המקרים העולים לארץ שמרו על אזרחותם הגרמנית ולא ויתרו עליה לפני 1933 ולכן בעזרת מחקר שלנו, יש סיכוי טוב שתוכלו לקבל אזרחות גרמנית

כעיקרון, אזרחות גרמנית עוברת (בימינו) גם לילדים מאומצים. נצטרך לבדוק את הפרטים אבל סיכוי טוב שתצליחו להוציא אזרחות גרמנית גם לילדים המאומצים.

בוודאי, נוכל להגיש גם בשמם את הבקשות והם יוכלו לקבל את האזרחות הגרמנית ואת הדרכון בשגרירות הגרמנית הקרובה לביתם.

הדבר אפשרי אבל לא מומלץ. בשל התור הגדול במשרד האזרחות בגרמניה, התהליך יכול לקחת כשנתיים בכל סיבוב ולכן מומלץ להגיש את הבקשות יחד לכל שאר בני המשפחה. בנוסף, אין לדעת אם החוק הנוכחי לא ישתנה בעתיד.

אזרחות גרמנית מאפשרת מגורים ועבודה בארצות האיחוד האירופי, מאפשרת לימודים בחינם בגרמניה ומאפשרת הוצאת ויזה מיידית לארה"ב ללא ראיון בשגרירות ארה"ב. כמו כן, בהינתן רישום של הצאצאים תוך שנה מיום היוולדם, ניתן כיום להעביר את האזרחות הגרמנית מדור לדור.

לא, החזרת האזרחות הגרמנית רלבנטית לצאצאים בלבד ולכן אשתך לא תיכלל בבקשה. אבל, אם תבחרו לגור באירופה, אשתך תהיה זכאית כעקרון לאישור שהייה ועבודה וייתכן שלאחר זמן תוכל גם היא להתאזרח באירופה (אבל אולי תוך ויתור על אזרחות ישראלית).

כן, לגבי ילדים קטינים נדרשת הסכמה של שני ההורים. מעל גיל 16, יוכלו הילדים לפנות לבד ללא הסכמת הוריהם.

מזל טוב! לא, לאחר הוצאת האזרחות כאשר נולד לאזרח גרמני ילד, הילד הוא אוטומטי אזרח גרמני מלידה. נדרש לרשום את אזרחותו בהקדם.

אין האמור מחליף ייעוץ של עו"ד או רו"ח אבל כעיקרון אם אתה ממשיך להתגורר בישראל וכל נכסיך נמצאים בישראל, לא תהיה להוצאת האזרחות הגרמנית השפעה בענייני מיסוי.

למה כדאי לעשות את תהליך הוצאת הדרכון הגרמני עם משרד עו"ד ולא לבד?

הוצאת אזרחות גרמנית מגיעה מתוקף חוק האזרחות והשינויים שחלו בו לאורך השנים על ידי משרד המשפטים הגרמני. בגרמניה לכל פרוצדורה יש רשימת מסמכים וטפסים שצריך למלא.

הפרוצדורה מאוד מורכבת ומתנהלת בשפה הגרמנית. מסיבה זו, מי שאינו בקיא ברזי החוקים הללו, הפסיקות השונות (בגרמניה) והלך הרוח של הפקידים במשרד הפנים של גרמניה, לעולם לא ידע באיזה מסלול לבחור בעת הגשת בקשה לאזרחות גרמנית.

בנוסף, משרד עורכי דין שמתמחה בהוצאת אזרחות גרמני מחזיק בצוות שדובר את השפה הגרמנית, מסוגל לתקשר טוב יותר עם אנשי מפתח בגרמניה וחוסך ללקוחותיו טיסות רבות הלוך ושוב לגרמניה לצרכי השגת מסמכים ותיעוד.

גם בישראל במשפחות רבות קיימים נושאי מעמד אישי סבוכים (כמו הכרה באבהות לילדים שנולדו מחוץ לנישואין או אומצו, ילדים שנולדו בהליכי פונדקאות ועוד) ורק עורך דין מנוסה יכול לטפל בכך מול הגרמנים בהצלחה.

יתרה מכך, השגת המסמכים עצמם, כגון מסמכים המעידים על רדיפה של הנאצים, תעודות לידה, תעודות פטירה, הוכחות על מרכז חיים בגרמניה (חשבון בנק, כתובת מגורים) ועוד – כל אלו עשויים להימצא אצל שלל רשויות וממסדים שונים בגרמניה ורק משרד עורך דין יוכל לדעת אל מי, מתי ואיך לפנות בכדי להשיג אותם.

מעבר לזאת, מאחר וכל מסמך חייב להיות מאושר על ידי עורך דין ונוטריון (וגם לקבל אישור אפוסטיל ממשרד החוץ לרוב המסמכים), לרבות התרגומים, אין ספק שבחירה במשרד עורכי דין לניהול תהליך הגשת המסמכים וניהול הבקשה לקבלת אזרחות גרמנית היא הדבר הנכון לעשות.

מי שיעדיף לעשות זאת לבד, לא בטוח שיצלח את הדרך וגם אם כן, הדבר יארך שנים רבות ובדרך עשוי להשתנות כבר החוק הגרמני, מה שיגרום לפספוס ההזדמנות לקבלת האזרחות הגרמנית הנכספת.

 

שלילת הדרכון הגרמני – באילו מקרים זה עלול לקרות?

נדיר מאוד שגרמניה תשלול אזרחות מאזרחיה, אך עדיין הדבר מצוי בחוק הגרמני במפורש בכל מה שקשור לשירות בצבא של מדינה זרה שלא מכוח חובה חוקית וכן ברכישת אזרחות זרה שאינה אזרחות של האיחוד האירופאי.

כיצד השלטונות בגרמניה יודעים שאזרח גרמני שחי בישראל אכן שירת בצבא קבע?

ככלל אצבע ניתן למנות שתי סיטואציות בהן  האזרחות תישלל לצמיתות:

 • הוצאת אזרחות זרה לאחר קבלת האזרחות הגרמנית. כאשר מדובר באזרחות של אחת ממדינות האיחוד האירופאי הכלל הנ"ל לא חל וניתן להחזיק במספר אזרחויות.
 • שירות בהתנדבות (כגון שירות בקבע) בצבא זר בין השנים 2000 ל-2010. מדובר על בעלי אזרחות גרמנית באותן שנים, או אזרחים מלידה שעדיין לא הסדירו את ניירת האזרחות שלהם.

 

הערה: קיימים מקרים בהם ישראלים מחזיקים באזרחות גרמנית מלידה (אפילו ללא מודעותם) ולכן חשופים לשלילת הדרכון הגרמני.

מן התקשורת

Idan Netiv
Idan Netiv
19/07/2023
מקצועי ונחמד
shay john
shay john
28/04/2023
מעולה!
רותי כץ
רותי כץ
26/08/2022
אמין
Doron Perlstein
Doron Perlstein
16/07/2021
זאת ההזדמנות להגיד תודה על הדרכון הפורטוגלי שלי לא יכולתי לבקש יותר ותודה מיוחדת לסטלה שהגדילה ראש ותרגמה לי מסמכים שלא היו חלק אינטגרלי מהבקשה רק מהניסיון שלה חסכה לי את החזרה לארץ משהייה בחול למסמכים נוספים שהייתי צריך להגיש

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר