האם יוחמרו הקריטריונים למתן אזרחות פורטוגלית?

הוצאת דרכון זר – באמצעות עורך דין או באופן עצמאי?

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

תוכן עניינים

יצירת קשר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הצעת חוק חדשה בפורטוגל עלולה להוביל להחמרת הקריטריונים למתן אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד החל מינואר 2022

לפני ימים אחדים, הועלתה בפרלמנט הפורטוגלי הצעת חוק שנועדה להקשיח את התנאים למתן דרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד. התיקון לחוק המכונה בפורטוגל "חוק היהודים הספרדיים" הוגש על ידי מפלגת השלטון הסוציאליסטית, וקיבל את תמיכתם של מרבית חברי בית המחוקקים. עד כה, החוק אפשר לעשרות אלפי אנשים לקבל דרכון פורטוגלי.

מהן הסיבות להגשת הצעת החוק החדשה להחמרה בקריטריונים לקבלת אזרחות פורטוגלית?

ההסבר להצעת החוק טמון בקצב הגידול המהיר של הבקשות, שהביא לעיוות בכוונת המחוקק. בהצעת התיקון לחוק הוסבר כי יישום החוק המקורי גרר זינוק חד במספר בקשות ההתאזרחות שהוגשו. בעוד בשנת 2017 הוגשו כ-4000 בקשות לאזרחות פורטוגלית, מספר הבקשות צמח ליותר מ-21,000 רק כשנתיים מאוחר יותר בשנת 2019. בחודש ינואר האחרון לבדו פורטוגל קיבלה יותר מ-4000 בקשות, כאשר הרשויות במדינה נערכות לעלייה נוספת במשך השנה.

העלייה בביקוש לאזרחות פורטוגלית הביא לצמיחתן של חברות פרטיות אשר "רוכבות על הגל" שייצר החוק ומוכרות ללקוחותיהן דרכון פורטוגלי. החברות, המבוססות בעיקר בישראל ובתורכיה, פועלות כעסק מסחרי לכל דבר ונוקטות באמצעי שיווק ופרסום אגרסיביים על מנת להדגיש את היתרונות הגלומים בדרכון אירופאי. כך, כוונתו המקורית של החוק פוספסה, שכן מטרתו המקורית של החוק הייתה להחיות את הזיקה בין הצאצאים של מגורשי ואנוסי ספרד למדינת פורטוגל.

מה כוללת הצעת החוק? ומהי משמעותה?

הצעת החוק החדשה מבקשת לקבוע מגורים במשך כשנתיים כתנאי סף עבור קבלת האזרחות. עקב כך, במידה והצעת החוק תאושר, מבקשי האזרחות יצטרכו להוכיח מגורי קבע במשך שנתיים לפחות במדינה על מנת להגיש את בקשת ההתאזרחות.

הלכה למעשה, החוק מבטל את האפשרות לקבל אזרחות פורטוגלית ללא הוכחת זיקה מוחשית, כך שתושבות במדינה תהיה מעה תנאי הכרחי לקבלת דרכון פורטוגלי. משמעות הדבר היא צמצום משמעותי בהליך ההסדרה של אזרחות פורטוגלית עבור צאצאי מגורשי ספרד, שכן סביר להניח שרק מעטים מהם ירצו לעבור למדינה ולהתגורר בה במשך שנתיים.

בטרם הוגשה הצעת החוק הנוכחית, הועלו גרסאות מרוככות יותר לשינוי החוק אשר לא דרשו תושבות קבע כתנאי לתהליך ההתאזרחות בפורטוגל. הנוסח הסופי של החוק טרם ידוע ואישורו הסופי מותנה בהסכמת נשיא פורטוגל. כעיקרון, החוק עתיד להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2022, ולא יוחל רטרוארטיבית על בקשות התאזרחות שהוגשו טרם לכן.

בקשות שיוגשו עד למועד תחולת החוק ייבחנו על ידי הרשויות הפורטוגליות בהתאם לקריטריונים הנוכחיים, כלומר אלו שנקבעו בחוק המקורי בטרם השינוי. בקשות האזרחות שיוגשו עד שהתיקון לחוק ייכנס לתוקף צפויות להיות מאושרות בקלות יחסית. במילים אחרות, עבור אלו המעוניינים בהוצאת אזרחות מבלי להתגורר כשנתיים בפורטוגל – כדאי למהר ולהגיש את הבקשה לא יאוחר מהשנה וחצי הקרובות.

עורך דין ערן וגנר

עו"ד ערן וגנר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר