האם להתחיל הליך להסדרת דרכון זר לבד או באמצעות עו"ד?

הוצאת דרכון זר – באמצעות עורך דין או באופן עצמאי?

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

תוכן עניינים

יצירת קשר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הקדמה

אחת השאלות הנפוצות ביותר בטרם מתחילים את התהליך להסדרת דרכון זר היא אם נכון יהיה לעשות זאת באופן עצמאי. השאלה ברורה ומובנת מכיוון שפניה לעו”ד ובקשה להוצאת דרכון זר בעזרתו כרוכה בתשלום ולעיתים תשלום רב. עם זאת, חשוב להבין היטב כיצד מתנהל ההליך להסדר דרכון זר ומה הן הדרישות שנלוות להליך זה. במידה ולאחר מכן תתקבל ההחלטה כי הנכם מסוגלים לעשות זאת באופן עצמאי, עשו זאת. ברוב המקרים מומלץ לפנות אל עורך דין המתמחה בתחום הדרכונים הזרים ולשכור את שירותיו משום שההליך אינו פשוט ומהיר כפי שנהוג לחשוב.

שאלת השאלות : כמה עולה להוציא אזרחות ודרכון זר?

השאלה אודות עלות הוצאת אזרחות זרה חשובה מאוד מכיוון שוודאי ברור לכם כי ההליך אינו חינמי. ראשית יש לציין כי המחירים אינם קבועים ואף משתנים מדי תקופה. כמו כן, המחיר יכול להשתנות מאדם אחד לאחר משום שלאורך התהליך תתבקשו להציג הוכחות ומסמכים שונים שלרוב אינם זמינים לכל אדם. בשל כך, מציאת המסמכים והשגתם כרוכה בתשלומים שונים ולכן המחיר אינו קבוע.

לרוב, העלות של הוצאת דרכון זר נעה סביב כמה אלפי שקלים בודדים אך לעיתים יכולה גם לעלות גם הרבה יותר, תלוי בסוג האזרחות ומידת הקושי להסדיר קבלתה. לדוגמה, יש הבדלים משמעותיים בגין הסדרת אזרחות פורטוגלית לאזרחות הונגרית. השוני נובע בעיקר מהאגרה הגבוהה הנדרשת בהליך האזרחות הפורטוגלית. יש גם חשיבות למספר בני המשפחה שמבקשים האזרחות במקביל. ככל שהמספר גדול יותר, יש מקום להנחה קבוצתית.

מה תפקידו של עורך דין בהסדרת דרכון אירופאי?

הדרכונים האירופאים נחשבים לפופולריים ומבוקשים מאוד, גם בקרב הקהל הישראלי וגם אצל עמים אחרים. יש לכך סיבות רבות, הדרכונים האירופאים מספקים לבעליהם הטבות מרובות כמו לימודים אקדמאיים באירופה ללא עלות, מסחר ותעסוקה חוקית באירופה, מגורים ושהייה חוקית בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי ועוד.

ראשית לא כל עורך דין הוא עורך דין המתאים להסדרת אזרחות. מדובר בתת נישה הדורשת התמחות. לכל אזרחות זרה חוקים משלה וגם כאן נדרשת התמחות. העצה הטובה ביותר היא לבקש מהעורך דין שאתם שוקלים שייצג אתכם לראות ניירת של לקוחות אחרים שסיימו תהליך קבלת האזרחות בהצלחה ואף לבקש לדבר עם אותם לקוחות.

בכל אופן, עורך דין מנוסה בתחום יודע כיצד להגיש את הבקשה לאזרחות, כיצד לזרז אותה, לאיזה פקיד לפנות, איזה מסמכים ונתונים להציג ולא פחות חשוב, איזה מסמכים ופרטים להשמיט. בנוסף, עורך הדין, מתוקף ניסיונו, יודע כיצד לערוך את הבקשה, איך להציג מסמכים שיהיו קבילים במדינה הזרה, איך לבצע תרגומים נוטריונים וכו’. בדרך כלל מתבקשים מגישי הבקשה לקבלת אזרחות להוכיח את הקשר שלהם למדינה הספציפית בה הם רוצים לקבל אזרחות.

על מנת להוכיח את הקשר יש להציג מסמכים כמו תעודות לידה, תעודות זהות מן העבר, תעודות נישואין, תעודות פטירה או תעודות עליה ואילן יוחסין מפורט. מסמכים אלו אינם נגישים או זמינים אצל רובנו ולכן יש לחפש אחריהם בארכיונים שונים וכדומה. תפקידו של עורך הדין להסדרת דרכון אירופאי הוא לעזור ולנהל את התהליך בקצב מהיר ובמקצועיות. אם ההליך אינו מתנהל כחוק או באופן מקצועי, רוב הסיכויים שהטיפול בבקשתכם יתעכב או במקרים מסוימים שבקשתכם תידחה ללא אפשרות לבקשה חוזרת.

יתרונות וחסרונות של הוצאת דרכון זר באמצעות עורך דין

החיסרון הראשי בבחירה להיעזר בעורך דין הוא כלכלי. הרי שירותיו של עורך דין עולים כסף ולעיתים, לא מעט. התהליך להוצאת דרכון זר גם כך כרוך בתשלומים די גבוהים ולא כולם מעוניינים להוסיף ולשלם גם לעורך דין. עם זאת, שווה לעצור לרגע ולתהות – האם החיסכון בתשלום לעורך דין הוא אכן פרקטי? בסופו של דבר כמו הרבה דברים בחיים מדובר בחישוב של עלות מול תועלת.

ישנם גם יתרונות בפניה לעורך דין משום שכפי שציינו קודם, יש לו ניסיון והיכרות עם התחום. במידה ועורך הדין אכן מנוסה ומכיר היטב את “כללי המשחק” להוצאת דרכונים זרים, הוא יוכל להקל עליכם משמעותית ולקצר את ההליך הבירוקרטי שצפוי לכם. אמנם תאלצו לשלם לו שכר טרחה אך יתכן שבעבודתו הוא יחסוך לכם תשלומים אחרים שכנראה תצטרכו לשלם בשל היותכם חסרי ניסיון או היכרות עם התחום.

לאורך כל התהליך עורך הדין ילווה אתכם ויסביר לפרטי פרטים כיצד עליכם לפעול. התוספת תשלום לעורך דין היא למעשה רשת בטחון לכך שבסופו של דבר אכן תקבלו את הדרכון הזר. במידה ותנהלו את כל התהליך לבד ישנו סיכוי שלא תצליחו לקבל את הדרכון ומכאן עולה התהייה – האם היה נכון לחסוך על תשלום השכר לעורך דין. בקשר לעלות שירותיו של עורך הדין לא ניתן לציין במדויק מהי. כל עורך דין עובד בצורה שונה ומבטיח ללקוחותיו דברים שונים, מכאן גם העלות משתנה מעו”ד אחד לאחר.

חושבים להוציא דרכון זר באחת המדינות הנ”ל ומעוניינים לבדוק זכאותכם? צרו קשר עם המשרד.

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר