אזרחות צ’כית

תהליך קבלת אזרחות צ’כית

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

תוכן עניינים

יצירת קשר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

תהליך הוצאת האזרחות הצ’כית

החוקים העוסקים באזרחות הצ’כית מורכבים ומסובכים. הזכאות לאזרחות צ’כית מושפעת בין היתר מאמנות בינלאומיות בין צ’כיה לבין מדינות אחרות שהיו שייכות בעבר לגוש הקומוניסטי.
עם השנים הליך חידוש והוצאת האזרחות הצ’כית הפך להיות מורכב יותר, והטיפול אורך לעיתים שנים רבות, שכן כל בקשה נבחנת בקפידה ע”י הרשויות הצ’כיות ברמה המהותית ובטיב המסמכים המוכיחים את הזכאות ואת קשר הדם בן ההורה הצ’כי לבן מבקש הבקשה.
הסדרת קבלת תעודת האזרחות הצ’כית באמצעות הצוות המיומן של המשרד מגדילה הסיכויים לקבל האזרחות הצ’כית וכן מפחיתה בזמן הטיפול.
טיפול בהסדרת קבלת תעודת האזרחות הצ’כית ע”י מי שאינו בקיא בכל רזי החוק עלול לגרום לנזק בהליך הוצאת האזרחות, לעיכובים ולהוצאות כספיות מיותרות.

מי זכאי לאזרחות הצ’כית?

האזרחות הצ’כית עוברת בקשר דם, זאת אומרת שמבקש הבקשה צריך להיות צאצא ישיר של אזרח צ’כי. ניתן להיות אזרח צ’כי וישראלי בו זמנית ואין צורך בידיעת השפה הצ’כית.
החוק הצ’כי מבחין בין מי שנולד לפני ואחרי 08.05.1969:
מגיש בקשה לקבלת תעודת אזרחות צ’כית שנולד לפני 08.05.1969 צריך להוכיח שהיה אזרח צ’כי או צריך להוכיח כי שני הוריו היו בעלי זכאות לאזרחות צ’כית ביום לידתו וכי זכאותם לאזרחות צ’כית לא נשללה מהם בזמן היותו קטין.
למרות האמור לעיל, לאור תיקון חוק האזרחות החל מינואר 2014, מגיש בקשה לקבלת תעודת אזרחות צ’כית שנולד לפני 08.05.1969, יכול לקבל האזרחות הצ’כית אם יוכיח שלושה תנאים מצטברים: שאביו הינו אזרח צ’כי ביום הולדתו, שאביו ואימו התחתנו עד 23.06.1947 ושהוא אינו זכאי לקבלת אזרחות סלובקית. במידה ושלושת התנאים מולאו, ניתן יהיה להסדיר האזרחות הצ’כית לכל הצאצאים.
מגיש בקשה לקבלת תעודת אזרחות צ’כית שנולד אחרי 07.05.1969, מספיק שיוכיח כי אחד מהוריו היה בעל זכאות לאזרחות צ’כית ביום לידתו וכי אותו הורה לא ויתר על זכאותו זו בזמן היות מגיש הבקשה קטין. במקרה זה נבחן בקפידה גם המוצא של ההורה והורי ההורה של מבקש הבקשה שאינו צ’כי, ובמקרים רבים, לאור האמנות השונות בענייני אזרחות כפולה בין צ’כיה לבין מדינות שהשתייכו לגוש הקומוניסטי, הבקשה לאזרחות צ’כית לא תאושר, אלא בטיפול מתאים מראש.
כל הבקשות לאזרחות צריכות להיתמך במסמכים מתאימים המוכיחים את הזכאות לאזרחות צ’כית. המשרד מטפל במידת הצורך באיתור המסמכים הרלוונטיים בצ’כיה, סלובקיה, הונגריה ואוקראינה.
לגבי מבקשי אזרחות צ’כיים שהוריהם ילידי אזור הקרפטים, שהיום שייך לאוקראינה ושבעבר היה שייך לצ’כוסלובקיה, חלים הסדרים נוספים אחרים.

לקבלת פרטים נוספים ובדיקה ראשונית לזכאות לאזרחות צ’כית נא צור קשר עם המשרד.

אזרחות צ’כית – תשובות לשאלות נפוצות

בשנת 1993, בעקבות “מהפכת הקטיפה” התפצלה צ’כוסלובקיה לשתי מדינות – צ’כיה וסלובקיה. שתי הרפובליקות הללו חברות באיחוד האירופאי, ולכן אזרחיהן זוכים להטבות שונות שמתאפשרות רק למי שיש ברשותו אזרחות אירופאית. יש שנוטים להתבלבל וסוברים כי אם יקבלו אזרחות צ’כית אז תהיה ברשותם גם אזרחות סלובקית. הבלבול הגיוני מכיוון שבעבר צ’כיה וסלובקיה היו מדינה אחת אך חשוב לדעת כי מדובר בשני דרכונים שונים ויש גם הבדלים מהותיים בחוקי הוצאת האזרחות בין שתי המדינות הללו.

במידה והנכם צאצאים להורים או סבים שבמקור הגיעו מצ’כוסלובקיה יש לבדוק לעומק את הפרטים אודותיהם. רק על ידי בדיקה מקיפה ניתן לדעת איזו אזרחות עדיף או נכון לכם לנסות ולהוציא. בשני המקרים מדובר בתהליך מורכב הכולל בירור מעמיק והצגת מסמכים שונים שמטרתם להוכיח את הקשר המשפחתי שלכם למדינת צ’כיה – או כל מדינה אחרת אשר חברה באיחוד האירופי.

צ’כיה הינה אחת המדינות היפות ביבשת אירופה. למעשה, רק לפני כעשר שנים הצטרפה צ’כיה אל האיחוד האירופאי ובשל כך, יותר ויותר אנשים בודקים איך יוכלו לקבל אזרחות צ’כית. אדם בעל אזרחות צ’כית יכול להרוויח מכך לא מעט והיתרונות של דרכון צ’כי רבים ומגוונים – בין היתר, מי שיש ברשותו אזרחות צ’כית יכול ללמוד באירופה ללא עלות, לעבור בין מדינות האיחוד האירופי ללא כל בעיה, לנהל עסקים, לרכוש בתי מגורים בעלות זולה יחסית ועוד מגוון אופציות אטרקטיביות שלא רלוונטיות בעבור מי שאין לו דרכון צ’כי. יש יתרון בולט נוסף למי שיש ברשותו אזרחות צ’כית וזו האפשרות להעביר את האזרחות לילדיכם. כלומר, האזרחות הצ’כית ניתנת להעברה מדור אחד לבא אחריו, כך שגם ילדיכם, הנכדים שלכם ואף הנינים יהיו זכאים לקבל את האזרחות הצ’כית.

החוק הצ’כי קובע כי אם נולדתם לאחר אפריל שנת 1969 וביום לידתכם אחד מן ההורים היה בעל אזרחות צ’כית – הנכם זכאים לאזרחות צ’כית גם כן. במידה ונולדתם לפני שנת 1969 יהיה עליכם לעמוד באחד מן התנאים הבאים: שני הוריכם היו בעלי אזרחות צ’כית ביום לידתכם. או שאחד מן ההורים זכאי לאזרחות צ’כית והשני/ה זכאי/ת לאזרחות סלובקית או שההורים התחתנו לפני יולי 1947

תהליך קבלת אזרחות צ’כית נחשב לתהליך מורכב שאורך מספר חודשים ולעיתים גם עשוי להימשך זמן רב יותר. על מנת להגיש בקשה לאזרחות צ’כית עליכם לעמוד בתנאים הבסיסיים אודותיהם פירטנו קודם לכן. בהמשך, יש להציג בפני הרשויות הצ’כיות תעודות רלוונטיות של המבקש ושל הורי המבקש. תעודות אלו מחזקות את הטענה וניסיונות ההוכחה כי אכן קיימת זכאות לאזרחות.

כמו כן, לרוב מדובר ברישומים ותעודות עתיקות אשר לא תמיד נמצאות בהישג יד. במקרים רבים, כדי לאתר אותן יש צורך לחפש בארכיונים וליצור קשר עם נציגים בצ’כיה וברחבי העולם. מדובר בתהליך לא פשוט ורצוי לשכור את שירותיו של עורך דין מומלץ שמתמחה בהוצאת אזרחות ודרכון צ’כי. עורכי דין אשר עוסקים בתחום זה יוכלו לנהל בעבורכם את התהליך באופן חלק ומהיר יותר, לסייע לכם בהשגת המסמכים והתעודות הנחוצות ולבצע את כל הפעולות הבירוקרטיות המתישות באופן היעיל ביותר.

עלות קבלת אזרחות צ’כית באמצעות עורך דין עולה כ- 5,000 ש”ח בעבור מגיש הבקשה כולל הוצאות רגילות. המחיר אינו קבוע ועשוי להשתנות. יחד עם זאת, חשוב לציין כי על מנת להשיג טפסים ומסמכים מסוימים שעלולים לדרוש מכם בשגרירות תאלצו לשלם סכום נוסף.

למשל, אם תפנו לארכיון ותבקשו צילומים ועדויות כאלה ואחרות – קרוב לוודאי שתידרשו לשלם בעבור כך. כלומר, פעמים רבות תהליך קבלת אזרחות צ’כית דורש הוצאה כספית לא מבוטלת ובכדי להימנע מעוגמת נפש וסירוב מיותר של השגרירות – מומלץ להיעזר באיש מקצוע שיוכל לעזור ולהכווין אתכם במהלך הגשת הבקשה לאזרחות ולדרכון צ’כי.

במסגרת התהליך יתכן ותתבקשו להמציא מסמכים שונים כאשר חלקם לא תמיד ברורים למגיש הבקשה. המטרה להבאת המסמכים הללו היא אך ורק בכדי לחזק את טענתכם כי אכן קיימת קרבת דם בין מגיש הבקשה לבין הוריו או קרוביו שלהם יש דרכון צ’כי. המסמכים אינם קבועים וממקרה אחד לאחר עשויות להיות דרישות שונות.

לרוב, תתבקשו להביא תעודות לידה, תעודות נישואין או תעודות פטירה. חשוב לציין כי כל המסמכים שתשיגו חייבים להיות בשפה הצ’כית. במידה והמסמכים אינם כתובים בשפה זו, עליכם לדאוג לתרגום נוטריוני מדויק וברור וגם מבחינה זו יש לוודא כי התרגום ראוי וקביל מבחינת השגרירות הצ’כית. כמו כן, השגרירות הצ’כית דורשת כי המסמכים המתורגמים שתציגו יעברו בדיקה מקיפה ויתורגמו אך ורק אצל מתורגמן אשר הוסמך לכך על ידי הרשויות הצ’כיות.

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר