חובות של ישראלים בעלי אזרחות פורטוגלית

ישראלים רבים שיש להם קשר דם למוצא ספרדי (לעומת אשכנזי) בוחרים להתחיל תהליך להוצאת דרכון ואזרחות פורטוגלית. הודות להיותה של פורטוגל חברה באיחוד האירופי, הסדרת אזרחות פורטוגלית מביאה עמה יתרונות רבים להם זכאים אזרחי האיחוד האירופאי. מנגד, מעטים יודעים מה נדרש מבעלי אזרחות פורטוגלית או מה צפוי להם לאחר קבלת דרכון פורטוגלי.

בפורטוגל, כמו בכל מדינה, ישנן לא מעט זכויות לאזרחי המדינה, אך ישנן גם מספר חובות ורצוי להכיר אותם. באופן כללי, ניתן לומר כי כל עוד מרכז החיים של בעל האזרחות הכפולה מחוץ לישראל, לא חלות עליו חובות כלשהן. לפניכם כמה היבטים חשובים בנושא חבות מס ושירות בצבא.

חובות של אזרחים פורטוגליים

עוד בטרם הגשת הבקשה להוצאת דרכון פורטוגלי רצוי לברר האם לאזרחות פורטוגלית חובות כלשהם. מלכתחילה נדגיש ונציין כי ישנם חובות לכל אזרח, בכל מדינה, אך כל אדם יראה באופן אינדיבידואלי בחובות כאלה ואחרים מעמסה או יתרון.

אזרחים פורטוגלים יכולים להחזיק בשתי אזרחויות, ולכן ישראלי שיקבל דרכון ואזרחות פורטוגלית לא יצטרך לוותר על האזרחות הישראלית שלו. מבחינת נושא המיסוי בפורטוגל, ישנה אמנת מס בין ישראל לבין פורטוגל המונעת כפל מס. כלומר, אם אזרח ישראלי שילם מס על הכנסתו, הוא לא יצטרך לשלם בשנית את המס במדינה השנייה בה יש לו אזרחות / בה הוא מתגורר.

המיסוי בפורטוגל די מזכיר את כללי המיסוי הישראליים. אזרחים פורטוגליים מחויבים בתשלום מיסים חודשיים במגוון היבטים, כמו בישראל. אם אינכם תושבי פורטוגל, לא תצטרכו לשלם מיסים, אלא אם כן מדובר במקרים חריגים כמו בעלי נכס בפורטוגל וכדומה.  שיעורי המס בפורטוגל בדרך כלל נמוכים יותר מישראל, ולכן החובה לתשלום מיסים איננה נחשבת למעמסה או חיסרון בולט.

במילים אחרות, אזרח ישראלי בעל אזרחות ודרכון פורטוגליים שמרכז החיים שלו מחוץ לפורטוגל (בישראל או בכל מדינה אחרת), לא יחול עליו מס כלשהו בפורטוגל, למעט במקרים חריגים, לדוגמא אם הוא מחזיק בנכסי נדל”ן בפורטוגל.

שירות צבאי לאזרחי פורטוגל – האם שירות צבאי חובה?

רבים תוהים אם לבעלי אזרחות פורטוגלית ישנה חובה לשרת בצבא הפורטוגלי. על אף שבפורטוגל ישנו צבא הנחשב לצבא מתקדם, הגיוס איננו חובה וכך גם לגבי כוחות הביטחון במדינה. הגיוס לצבא פורטוגל הינו על תקן בחירה בלבד, להבדיל מישראל – המחייבת כל גבר ואישה שהגיעו לגיל 18 להתגייס לצה”ל.

אילו חובות חלים על מי שמתגורר בפורטוגל, אך טרם קיבל אזרחות ומעוניין בה?

במידה וחייתם בפורטוגל מעל שש שנים רצופות באופן חוקי, ישנה אפשרות להתאזרח. עם זאת, ישנה חובה לדעת ולשלוט בשפה הפורטוגזית וכמו כן ישנה חובה להוכיח קשרים לקהילה בה חייתם. חשוב לציין כי חובות אלו נחשבות די בסיסיות לעומת מדינות אחרות. מבחן השפה ברמה בינונית ובסך הכל, הסיכויים להצלחה די גבוהים בעבור מי שאכן רוצה בכך.

כיצד ניתן לברר לעומק על חובותיהם של אזרחי פורטוגל?

אחת הדרכים לברר לפרטי פרטים על נושאי המיסוי בפורטוגל או על היבטים אחרים בחוק, רצוי לפנות לייעוץ או לקבלת חוות דעת של עורך דין. במידה והנכם שוקלים לפנות לעורך דין בנושא זה, ודאו כי מדובר בעורך דין אשר מכיר היטב את נושא האזרחויות הזרות ומתמחה בהליך הסדרת אזרחות פורטוגלית וכמובן בחוקי המס הרלוונטיים.

עורך דין הבקיא בתחום יוכל להציג בפניכם את כל הסעיפים הרלוונטיים, בדגש על אלו שאמורים להוות עבורכם “נורת אזהרה”, במידה וקיימים. כמו כן, העו”ד יוכל להעלות בפניכם גם את היתרונות הרבים ואת הסיבות להגשת בקשה לאזרחות פורטוגלית. חשוב להכיר ולדעת מהם הסיכויים שלכם לקבלת האזרחות, מכיוון שהסיכויים אינם זהים בעבור כל אחד ממגישי הבקשה.

מעוניינים לבחון אפשרות להסדרת אזרחות פורטוגלית? מוזמנים ליצור קשר עם המשרד

 

עו”ד וגנר מסביר בסרטון וידאו על תהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית ודרכון

 

תוך כמה זמן צפוי להסתיים תהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי, האם ניתן לזרז ובמי זה תלוי?

 

תוך כמה זמן צפוי להסתיים תהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי, האם ניתן לזרז ובמי זה תלוי?

לקבלת מידע נוסף
מלאו פרטיכם בטופס

שם

דואר אלקטרוני

טלפון

הודעה

מדריכים ומידע נוסף בנושא אזרחות פורטוגלית

Call Now Button