הסדרת אזרחות יוונית – מידע על התהליך ושלביו

ישנו ביקוש די גבוה לאזרחות יוונית וזאת משום שהאזרחות היוונית מאפשרת לבעליה לקבל דרכון יווני ולהנות משלל יתרונות הכרוכים בכך. יוון חברה באיחוד האירופאי ולכן מי שיש בבעלותו דרכון ואזרחות יוונית יכול להתגורר ולשהות בכל אחת מהמדינות ששייכות לאיחוד האירופאי. יתרה מכך, מי שיש לו אזרחות יוונית יוכל ללמוד, להתגורר ולעבוד באופן חוקי בכל אחת ממדינות יבשת אירופה. מעבר לעובדה כי דרכון ואזרחות יוונית יאפשרו לכם לחיות, לעבוד ולנהל עסקים באירופה – ישנם גם עוד יתרונות של דרכון יווני, למשל : מי שברשותו דרכון יווני יוכל להיכנס למאות מדינות ללא צורך בויזה. יתרה מכך, הדרכון היווני מדורג כמספר 7 בעולם מבחינת איכותו ולכן נחשב למבוקש למדי.

 

במה כרוך תהליך הוצאת דרכון יווני ומי זכאי לאזרחות יוונית?

רק אזרחים יוונים אשר רשומים ברשויות החוק יכולים לקבל דרכון יווני. אך מעבר ליתרונות של דרכון יווני חשוב גם להכיר את החובות ואת שאר פרטי המידע שנלווים לקבלת האזרחות. למשל, גברים בין גילאי 19 עד 45 שיש ברשותם אזרחות יוונית יהיו מחויבים לשרת בצבא יוון (למעט חריגים ויוצאי דופן – על כך מפורט בחוק).

ישנם כמה סעיפים שלפיהם ניתן לדעת מי זכאי לקבל אזרחות יוונית:

א. אדם שנולד ביוון ולפחות אחד מהוריו הינו ממוצא יווני.

ב. אדם שנולד בארץ זרה (לא ביוון) לאם או לאב שנולדו ביוון.

ג. נכד של אזרח יווני שנולד ביוון (יש להוכיח את הקשר בין הנכד לסב / סבתא).

בפועל, השגת האזרחות היוונית למי שלא נולד ביוון קשה במיוחד בהשוואה להסדרת אזרחויות אירופאיות אחרות וזאת לאור מדיניות קשוחה של הרשויות היווניות. לדוגמא, הרשויות עומדות על כל שינוי קטן בין הכיתוב היווני לכיתוב במסמכים העבריים ובנוסף, דורשת ראיות רבות להוכחת האזרחות היוונית של אב/אם המשפחה ילידי יוון לרבות הוכחות שהאזרחות לא נשללה במהלך השנים. ברוב המקרים מדובר ברף שקשה מאוד לעמוד בו.

לעומת זאת, בשנים האחרונות, החל מאפריל 2015, נפתחה אפשרות טובה וקלה יותר לצאצאי ילידי יוון להסדיר אזרחות אירופאית – הסדרת אזרחות ודרכון פורטוגלי, שהוא דרכון אירופאי מן המעלה הראשונה (מדורג שישי בטיבו בעולם) וזאת בהסתמך על כך כי כמעט כל צאצאי יהודי יוון הינם צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. בעצם מי שהוא בעל “דם יווני” הוא גם “בעל דם ספרדי פורטוגלי” ולכן זכאי לקבלת אזרחות פורטוגלית.

הליך הסדרת האזרחות הפורטוגלית משמעותית קל יותר מהליך הסדרת האזרחות היוונית וסיכויי ההצלחה בהליך זה, בטיפול נכון ומקצועי, קרובים ל-100 אחוזים.

בכל זאת, מה לגבי מי שהצליח לקבל אזרחות ודרכון יווני ובן זוגו?

בשנת 2010 נחקק חוק האזרחות החדש ביוון, לפיו ניתן לאפשר לאזרחים מרחבי העולם להגיש בקשה לקבלת אזרחות יוונית. ישנן כמה טעויות נפוצות בנוגע לקבלת האזרחות, יש החושבים כי נישואים עם אזרח יווני יאפשרו קבלה אוטומטית של אזרחות אך למעשה הדבר שגוי. ביוון ניתן לקבל שהות עבודה או אשרת שהייה אך קבלת האזרחות היוונית מתאפשרת רק לפי התנאים הנ”ל. ביוון ניתן לחיות עם אזרחות כפולה, ממש כמו בישראל. כלומר, אם ברשותכם אזרחות ישראלית והנכם שוקלים להגיש בקשה לאזרחות יוונית – ניתן לעשות זאת ללא חשש מכיוון ששתי המדינות מאפשרות להחזיק בשתי אזרחויות ואין צורך לוותר על אחת מהן.

 

כמה עולה וכיצד ניתן להוציא דרכון יווני?

העלות של דרכון יווני איננה חד משמעית או קבועה מראש והמחיר הסופי עלול להשתנות בהתאם לתהליך אותו תדרשו לעבור. על מנת לקבל אזרחות יוונית יש להגיש בקשה לשגרירות יוון בישראל והחל משלב זה תדרשו להציג ולהוכיח את הקשר והזיקה שלכם ליוון. הליך הוצאת האזרחות היוונית הוא טורי, דהינו לא ניתן לדלג על דור בכדי להסדיר האזרחות. נכדים לאזרחים יוונים לא יכולים להסדיר האזרחות ללא הסדרת האזרחות לאחד מהוריהם. יחד עם זאת, במידה והנכם נכדים לאזרחי יוון בעבר עדיין תדרשו להציג תעודות ומסמכים שיוכיחו כי אכן הסבא או הסבתא נולדו ביוון וחיו בה והיו אזרחי יוון. מסמכים אלו עשויים להיות דרכונים יווניים, תעודות אזרחות, תעודת לידה, תעודת נישואין, תעודת פטירה, תעודת עלייה וכדומה. את המסמכים, בדרך כלל, מגישים לשגרירות היוונית (השגרירות של יוון בישראל שוכנת בתל אביב) כשהם מתורגמים, ברורים וקריאים, הכל בשפה היוונית.

 

מה ניתן לעשות עם דרכון יווני?

ראשית, בעלות על דרכון יווני תאפשר לכם לגור ולעבוד באופן חוקי בכל אחת ממדינות אירופה. שנית, ניתן יהיה להיכנס לארצות הברית בלי התהליך הבירוקרטי של הוצאת ויזה. יתרה מכך, מי שמעוניין ללמוד לימודים אקדמאיים יוכל לעשות זאת ללא תשלום שכר לימוד (או בתשלום חלקי ונמוך יחסית בהתאם לעלות לאזרח מקומי של אותה מדינה) כמעט בכל מדינה באירופה. אנשים שעוסקים בנדל”ן ו אנשי עסקים ישמחו לדעת כי דרכון יווני יאפשר להם לרכוש ולסחור ברכוש ונדל”ן בכל אחת ממדינות האיחוד לקבל תנאים מועדפים ברכישת משכנתאות והלוואות מבנקים מקומיים באירופה.

במידה ואתם שוקלים להגיש בקשה לקבלת אזרחות יוונית או פורטוגלית אך לא בטוחים כי אתם עומדים בתנאים ובדרישות, ניתן ואף מומלץ ליצור עמנו קשר ואנו נבדוק עבורכם ונסביר מה הפרמטרים הנחוצים והמסמכים הרלוונטיים לתהליך המבוקש.

לקבלת מידע נוסף
מלאו פרטיכם בטופס

שם

דואר אלקטרוני

טלפון

הודעה