אזרחות טורקית

הוצאת אזרחות טורקית – הסבר על התהליך

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

תוכן עניינים

יצירת קשר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הקדמה

בשנים האחרונות אזרחים ישראלים רבים החלו להתעניין בתחום העוסק בהוצאת דרכון ואזרחויות זרות. הסיבות לכך רבות ולרוב גם די אינדיבידואליות אך לא ניתן להתעלם מן העובדה כי מדינות מסוימות ברחבי אירופה החלו לאחרונה לאשר קבלת אזרחות בצורה נוחה ופשוטה יותר. טורקיה, אמנם איננה רחוקה מאיתנו אך יחד עם זאת היא מועמדת להצטרף לאיחוד האירופי. כבר בשנת 1987 הגישה טורקיה בקשה ראשונית להצטרף לאיחוד האירופי אך טרם התקבלה החלטה לגביה מכיוון שהיו המון תהפוכות במדינה זו. לקראת שנת 2000 התקבלה החלטה כי טורקיה אכן מדינה מועמדת ועשויה להיות חברה עתידית באיחוד האירופאי. ראש ממשלת טורקיה רג’יפ ארדואן אף הצהיר כי אם מדינתו לא תתקבל להיות חברה באיחוד האירופי הוא יסיר את מועמדתה. בשנים האחרונות, נראה שהחברות של טורקיה באיחוד האירופאי רחוקה מתמיד לאור פגיעה בזכויות המיעוט ובחופש העיתונות בטורקיה ושינוי המבנה השלטוני, ומעל הכל, ההתבטאויות הקשות של ארדואן כנגד ראשי מדינות באירופה ובראשן גרמניה והולנד (השווה אותם לנאצים) והתבטאויות ראשי אותן מדינות כנגדו. בנוסף, יש לקחת בחשבון כי האיחוד האירופאי הוא ברית של מדינות נוצריות וקשה לראות כיצד תתקבל לברית זו מדינה מוסלמית כה גדולה.

על קצה המזלג, איך לקבל אזרחות טורקית?

על מנת לנסות ולהגיש בקשה להוצאת דרכון טורקי יש לפנות לשגרירות הטורקית. הם הגוף הראשוני שמנהל את התהליך להוצאת הדרכון. ובכן, על מנת להתחיל בתהליך הוצאת אזרחות תורכית מומלץ להכיר היטב את כל התנאים והדרישות שנלוות לקבלת האזרחות. ראשית, חשוב לדעת כי אזרחי טורקיה חייבים להתגייס לצבא הטורקי ולשרת בו מספר שנים. שנית, על מנת לקבל אזרחות טורקית קרוב לוודאי שתאלצו לוותר על האזרחות הישראלית שלכם וכאן עולה השאלה – האם זה כדאי?

על מנת לקבל אזרחות טורקית תצטרכו להוכיח כי יש לכם קשר משמעותי למדינה וכי אתם צאצאים ישירים של אזרחים טורכיים שלא איבדו זכאותם לאזרחות. ברוב המקרים תאלצו להוכיח זאת באמצעות מסמכים, תצלומים, אישורים ועוד ראיות הקושרים אתכם לזכאות לאזרחות טורקית. כל המסמכים חייבים להיות מתורגמים נוטריונית לטורקית.

בכל אופן, תהליך הוצאת אזרחות טורקית אינו פשוט ומצריך היכרות מעמיקה עם החוקים והדרישות של מדינה זו ואם הנכם עושים זאת מתוך השאיפה שטורקיה תצטרף ביום מן הימים לאיחוד האירופי – ישנה דרך פשוטה ומהירה יותר.

הידעתם – יש זכאות לאזרחות פורטוגלית ליהודים צאצאי יוצאי טורקיה

מעטים יודעים אך למעשה הרבה יותר פשוט והגיוני לנסות ולהוציא אזרחות פורטוגלית מאשר הוצאת דרכון טורקי. כלומר, מי שיש לו רקע או קשר משפחתי בעבר (או בהווה) לטורקיה, כנראה קשור כך או אחרת למגורשי ספרד. בשנת 2015 התקבלה החלטה כי יהודים שחיו בפורטוגל בעבר וגורשו יוכלו להעניק לצאצאים שלהם אזרחות פורטוגלית – שזו אזרחות אירופית לכל דבר. לאור התנאים המסובכים שכרוכים בהוצאת דרכון טורקי ישנה המלצה חמה לאנשים אלו לבדוק האם הם זכאים לאזרחות פורטוגלית. ברוב המוחלט של המקרים, מתגלה כי אכן הדבר אפשרי ופשוט יותר.

היתרונות של דרכון פורטוגלי ליהודים יוצאי טורקיה הם רבים. מי שזכאי לאזרחות פורטוגלית יוכל ליהנות מכל ההטבות שזכאים להם בעלי דרכון אירופי. כלומר, ניתן ללמוד, לחיות, לעבוד ולסחור בכל אחת ממדינות אירופה. הלימודים באירופה לאזרחי מדינות אירופה הם חינם (ובמדינות מסוימות תאלצו לשלם כמו אזרח מקומי אך מדובר בסכום זול משמעותית ממה שנהוג לשלם בישראל).

מה הקשר בין ילידי טורקיה לקבלת אזרחות פורטוגלית?

מרבית ילידי טורקיה קשורים באופן ישיר או עקיף למגורשי ספרד ולכן הצאצאים שלהם זכאים כיום לקבלת אזרחות פורטוגלית.

למעשה, כמעט כל מי שהוא יהודי ויש לו “דם טורקי” זכאי לאזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי וזאת לאור חוק יחסית חדש שנכנס לתוקף בפורטוגל, החל מאפריל 2015.

חשוב לציין כי הדרכון הפורטוגלי נחשב לדרכון איכותי ומובחר ומדורג כדרכון השישי בטיבו בעולם. למידע מקיף על אזרחות פורטוגלית לחצו כאן.

לבדיקה האם הנכם עומדים בתנאים ובדרישות לקבלת אזרחות טורקית או פורטוגלית, ניתן ואף כדאי ליצור איתנו קשר.

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר