אזרחות אירופאית

הסדרת אזרחות אירופאית – איך מוציאים דרכון אירופאי?

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

תוכן עניינים

יצירת קשר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הקדמה

המשרד מטפל בבקשות להסדרת אזרחויות במדינות האירופאיות: פורטוגל, צ’כיה, סלובקיה והונגריה.

אנשים רבים מחפשים אחר הדרך להוצאת דרכון אירופאי. בישראל יש למעלה מחצי מליון אזרחים בעלי אזרחות אירופאית. הסיבות לכך שונות ומגוונות אך במרבית המקרים מדובר בהבנה כי יש יתרונות רבים בזכאות לדרכון ואזרחות אירופאית – כמעט יבשת שלמה נפתחת והאפשרויות מגוונות ועולות על כל דמיון.

יחד עם זאת, לא כל אחד יכול לקבל אזרחות אירופאית וליהנות מיתרונותיה אך ישנם לא מעט אנשים שאכן יכולים להיות זכאים אך הם לא חשבו כלל לבצע בדיקת זכאות לאזרחות אירופאית. דוגמה לכך היא האזרחות הפורטוגלית שמיליוני אזרחים ישראלים זכאים לקבלתה והיא מבוססת על כך שהמבקש הוא צאצא למגורשי ספרד.

 

מי זכאי לדרכון אירופאי / אזרחות אירופאית?

מעטים יודעים אך אזרחות אירופאית ניתנת אך ורק למי שהוריו או אחד מהוריו (או הוא) היו אזרחים אירופאיים בעבר. כלומר, הקשר חייב להיות מובהק. על מנת לקבל אזרחות אירופאית נהוג להתבסס על נתונים, מסמכים ופרטים מן העבר – כמו למשל: שנת לידה, שנת העלייה לארץ ישראל, תעודות נישואין/ תעודות פטירה וכדומה.

מסמכים אלו עשויים להוכיח כי האדם אכן קשור למדינה האירופאית באופן כלשהו. לכל מדינה באירופה ישנם חוקים שונים וכללים אחרים בתהליך קבלת הדרכון. גם במקרה זה האזרחות הפורטוגלית היא דוגמה טובה למקרה הפוף, בו הענקת האזרחות מבוססת על קשר דם למגורשי ספרד מלפני כ-500 שנה.

 

 

יתרונות של אזרחות אירופאית

תמיד טוב שיש ברשותך יותר מאזרחות אחת והסיבות לכך רבות. אזרח ישראלי אשר עשה בדיקת זכאות לאזרחות אירופאית ונמצא כמתאים יוכל להגר לאירופה ולחיות בה כחוק. יתרה מכך, הוא יוכל לעבוד בכל אחת מן המדינות שנמצאות באיחוד האירופי ולעבוד, כמו כל אזרח אירופאי, בהתאם לרצונו. בנוסף, ניתן לבצע מגוון פעולות עסקיות, לדוגמה, בתחום הנדל”ן שנחשב למבוקש ורלוונטי מאוד ע”י הישראלים.

אזרחים אירופאיים יכולים ללמוד כמעט בכל אחת מן המדינות באירופה לפי המחיר העולה לאזרח מקומי. במדינות רבות באיחוד מדובר בסבסוד מלא ע”י המדינה. וגם, ניתן ליהנות מתנאים סוציאליים מלאים, לרבות שירותי בריאות ורווחה. ניתן לקבל מלגות בתחומים שונים המיועדות לתושבי האיחוד. ניתן להגיע לכל מיני מדינות כגון ערב הסעודית דובאי, מלזיה ואינדונזיה שלא ניתן להכנס אליהן עם הדרכון הישראלי. בנוסף לכך, יש פטור מהוצאת ויזה לארצות הברית. בקיצור, ישנם יתרונות רבים ומי שזכאי לדרכון אירופאי יכול לממש את מרביתן ללא כל בעיה. לחצו למידע מורחב על יתרונותיו של דרכון אירופאי.

 

כמה זמן לוקח להוציא דרכון אירופאי?

בדרך כלל תהליך קבלת האזרחות האירופאית אינו קצר ועשוי לארוך במקרים מסוימים מספר שנים, תלוי באיזה מדינה מדובר. משך הזמן תלוי גם באופן בו תגישו את הבקשה לדרכון / אזרחות אירופאית. כלומר, אם הבקשה תוגש בצורה מדויקת ומקצועית, תכלול את כל המסמכים והאישורים הרלוונטיים – התהליך יהיה קצר יותר. הוצאת המסמכים והאישורים הנדרשים בדרך כלל אורכת זמן ומצריכה ליצור קשר ולפנות לרשויות שונות בארץ ובמדינת היעד לקבלת האזרחות.

במקרים מסוימים, עשוי התהליך להתארך ולהמשך שנים רבות, במיוחד כאשר ההליך מתבצע על ידי הדיוטות שלא בקיאים בחוקים הרלוונטיים. עיכובים אלו מתרחשים כאשר מגיש הבקשה אינו משיג את המסמכים הנדרשים או לא מסוגל להוכיח את זכאותו. המסמכים שנהוג להמציא שונים ומגוונים, כגון : תעודות לידה, תעודות ממוסדות לימוד, קורות חיים עם אילן היוחסין של מגיש הבקשה, תעודת נישואין וגירושין, תעודת פטירה, דרכון, תעודת עלייה, תעודות יושר וכדומה וכדומה. לדוגמה, לא ניתן להסדיר אזרחות ודרכון פורטוגלי למבקש שרשומה בתעודת היושר שלו עבירה מסוג פשע שעונש בצידה הוא שלוש שנים ומעלה.

 

אזרחות אירופאית לישראלים – כמה עולה להוציא אזרחות אירופאית?

העלויות שכרוכות בהוצאת דרכון אירופאי משתנות מאדם אחד לאחר ותלויות בהמון גורמים. ראשית, כל מדינה אירופאית דורשת תשלום שונה בעבור התהליך. ישנן מדינות אירופאית כמו ספרד למשל, אשר דורשות ממגישי הבקשה לעבור מבחנים שונים כגון – מבחני שפה ומבחני היסטוריה או הונגריה הדורשת בחלק מהמקרים את ידיעת השפה ההונגרית. עם זאת, יש מדינות אירופאית שמקלות יותר על התהליך אך העלויות עשויות להיות יקרות לא פחות.

המחיר להוצאת דרכון ואזרחות אירופאית קשור גם בתרגומים. כלומר, לאורך התהליך יתכן ותדרשו להגיש מסמכים שמקורם בשפה העברית. המדינות האירופאית דורשות כי המסמכים יוצגו בפניהם בשפת המדינה ועל כך יש לתרגם את המסמכים. המסמכים יתורגמו בדרך כלל בתרגום נוטריוני. למשל, אם הנכם מעוניינים באזרחות פורטוגלית, יש לתרגם את המסמכים הרשמיים לשפה הפורטוגזית על ידי נוטריון מוסמך. עלויות התרגום אינן ספציפיות ותלויות בכמות המסמכים שתגישו למתורגמן, לרוב המחירים הם כ-400 ש”ח לכל תרגום תעודה.

התהליך עשוי להגיע לאלפי שקלים ולכן לא רצוי לחסוך על עזרה והכוונה של עורך דין. אמנם גם עורך הדין יגבה סכום מסויים אך חשוב לציין כי מדובר בהשקעה לטווח הארוך והעזרה המקצועית של עו”ד מומחה – עשויה להביא אתכם למצב האידיאלי בו אתם מקבלים דרכון אירופאי. לעומת מצב בו תשלמו סכומים גבוהים, תעברו לבד את התהליך ותשקיעו רבות – ובכל זאת בסופו של דבר תקבלו תשובה שלילית.

 

מידע חשוב נוסף אודות הוצאת דרכון ואזרחות אירופאית

חשוב לדעת כי לכל מדינה באירופה יש תנאים ודרישות שונות. כמו כן, לא לכל מדינה ניתן להוציא אזרחות אירופאית מכיוון שהדגש הוא על ההוכחה כי אכן קיים קשר בין מגיש הבקשה לבין המדינה הספציפית בה הוא מתעניין. ישנן מדינות המעניקות אזרחות למגיש ולילדיו, בעוד לא כל המדינות מאפשרות קבלת אזרחות אירופאית לבן זוג ולילדים.

על כך יש לקרוא ולברר באופן מדוקדק ולקרוא היטב את “השורות הקטנות”. אין ספק כי הוצאת דרכון אירופאי זהו תהליך מורכב אך אם הנכם עומדים בתנאים, אכן רצוי לצאת לדרך ולנסות את מזלכם. יש לגלות סבלנות ואורך רוח ולשכור את שירותיו של עו”ד המתמחה בתחום זה על מנת שיאפשר לכם לעבור את התהליך בצורה חיובית ונעימה.

 

לקבלת פרטים נוספים ולבדיקת זכאות ראשונית לאזרחות אירופאית, צרו קשר.

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר