אזרחות מרוקאית – איך לקבל דרכון מרוקאי?

מעטים יודעים אך בשנת 2012 חתם מלך מרוקו על חוק האזרחות המחודש והוסיף כי כל היהודים שנולדו וחיו זמן מה במרוקו יוכלו לקבל דרכון ואזרחות מרוקאית ואף תעודת זהות מרוקאית – בלי להגיע למדינה עצמה.

במדינת ישראל חיים המון יהודים שנולדו במרוקו או שהם צאצאים לילידי מרוקו. כמו כן, ישנן כמה הטבות בולטות למי שיש זכאות לדרכון מרוקאי ואחת מהן היא שאדם בעל זכאות לדרכון מרוקאי יוכל כמעט בוודאות לפעול לקבלת אזרחות פורטוגלית ולעיתים אזרחות ספרדית שהן אזרחויות מו המעלה הראשונה של האיחוד האירופאי.

 

מי זכאי לאזרחות מרוקאית ודרכון מרוקאי?

ניתן לקבל אזרחות מרוקאית ודרכון מרוקאי במידה והנכם יהודים ונולדתם במרוקו. גם יהודים שלא נולדו במרוקו אלא הוריהם או סביהם נולדו במרוקו, יהיו זכאים לקבלת אזרחות מרוקאית. למעשה, במקרים חריגים, גם יהודים שאין להם קשר משפחתי או זהות מרוקאית יוכלו לקבל דרכון מרוקאי אך התהליך יהיה מורכב יותר עבורם.

באמצעות הדרכון המרוקאי והאזרחות הנלווית אליו קל יותר לקבל אזרחות למדינות האיחוד האירופאי. היתרונות שכרוכים בקבלת דרכון לאחת ממדינות אירופה הם רבים ומגוונים וביניהם האפשרות ללמוד, לעבוד ולסחור במדינות האיחוד. בנוסף, דרכון מרוקאי יאפשר לכם להיכנס לכל אחת ממדינות ערב בקלות וללא בעיות. הדרכון המרוקאי אינו כרוך באופן יחסי בבירוקרטיה מייגעת וניתן להוציאו די במהירות (לרוב, התהליך אורך כשנה).

 

כמה עולה להוציא דרכון מרוקאי?

ראשית, חשוב לציין כי בכדי לקבל דרכון מרוקאי לא צריך לטוס ולהגיע אל מרוקו. אם לא נולדתם במרוקו ובכל זאת אתם מעוניינים להגיש בקשה לקבלת אזרחות מרוקאית, יתכן ותידרשו להגיע למרוקו פעם אחת בלבד. המחיר שתאלצו לשלם בעבור הוצאת דרכון מרוקאי תלוי בכמה תנאים : אם נעזרתם בעורך דין, אם נאלצתם להגיש מסמכים שדרשו תרגום וכדומה. בדרך כלל המחיר הוא כמה אלפי שקלים, לא כולל שכר טרחה של גורמים נוספים (מתורגמן, עורך דין וכו’).

במרבית המקרים תדרשו להציג מסמכים ואישורים שיעידו על הקשר שלכם למרוקו. הדרישה היא הצגת מסמכים מתורגמים למרוקאית ושירות זה אינו בחינם. במקרים מסוימים ניתן יהיה לתרגם את התעודה או האישור שברשותכם מעברית למרוקאית אך לעיתים תידרשו להוציא ולהביא מסמכים בנוסח מרוקאי, מטעם הרשויות המרוקאיות.

 

מה עליי לדעת לפני הגשת בקשה להנפקת דרכון מרוקאי?

אף על פי שהוצאת דרכון מרוקאי נחשבת לפשוטה יותר מרוב האזרחויות הזרות האחרות, חשוב להבין כי התהליך כרוך בהוצאת כספים וברצינות ובמקצועיות הגשת הבקשה. במידה והנכם שולטים בשפה הצרפתית או המרוקאית, יתכן והתהליך יהיה פשוט יותר עבורכם אך אם אינכם שולטים בשפות אלו, תאלצו לשלם לעו”ד או מלווה מקצועי שינהל עבורכם את ההליך.

בנוסף, קחו בחשבון כי תדרשו להציג ולהביא מסמכים שיאושרו על ידי נוטריון ויתורגמו לשפה המרוקאית, המסמכים הנדרשים משתנים מאדם לאדם, למשל : תעודת לידה של ההורים, תעודת נישואין, אישור תמצית רישום ממשרד האוכלוסין ועוד מגוון מסמכים שיוכיחו כי אכן קיים קשר מתאים ועמידה בתנאי הסף של החוק המרוקאי.

לסיכום, ברוב המקרים, אנשים שזכאים לדרכון מרוקאי זכאים גם לקבלת דרכון פורטוגלי. שני הדרכונים פותחים מגוון אפשרויות רבות לעבודה מגורים ולימודים. הדרכון הפורטוגלי נחשב לדרכון אירופאי ולכן משמעותית טוב יותר מהדרכון המרוקאי.

אם אתם מעוניינים להגיש בקשה לקבלת אזרחות מרוקאית או פורטוגלית, אך אינכם בטוחים לגבי זכאותכם, ניתן ואף מומלץ ליצור איתנו קשר ואנו נשמח להסביר לכם עוד על התהליך והפרמטרים הנדרשים.

הוצאת דרכון מרוקאי - אזרחות מרוקאית

לקבלת מידע נוסף
מלאו פרטיכם בטופס

שם

דואר אלקטרוני

טלפון

הודעה