אזרחות בולגרית

אזרחות בולגרית – הוצאת דרכון בולגרי והקשר לדרכון פורטוגלי

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

נכתב על ידי עו״ד ערן וגנר

תוכן עניינים

יצירת קשר

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הקדמה

הסיבה שאנשים רבים מנסים הוציא דרכון בולגרי היא מכיוון שבולגריה נחשבת לאחת ממדינות האיחוד האירופי. למי שיש אזרחות באחת מן המדינות שחברות באיחוד יכול להנות משלל הטבות ויתרונות, כמו למשל: לימודים אקדמיים במחירים זולים (ולעיתים גם בחינם), אפשרויות תעסוקה ועבודה באירופה, רכישת נדל”ן, מחייה ועסקים במדינות אירופה ועוד. במידה ויש באפשרותכם לפעול להסדרת אזרחות בולגרית – ואכן תקבלו בסוף התהליך את הדרכון הבולגרי האירופאי, תוכלו להנות משלל ההטבות הנ”ל.

מהם התנאים לקבלת אזרחות בולגרית? – מי זכאי לאזרחות בולגרית?

ישנן כמה דרכים לקבלת אזרחות בולגרית, אחת מהן היא במידה ואכן נולדתם על אדמת בולגריה – הזכאות שלכם קיימת. אזרחים ישראלים שנולדו בבולגריה יהיו זכאים לקבל דרכון בולגרי למרות שעזבו את בולגריה. עם זאת, חשוב לשים לב כי גם בדרך זו יש הגבלות. כלומר, אם עזבתם את בולגריה בין השנים 1948 ל-1950 תוכלו לקבל אזרחות בולגרית במהרה וללא בעיות. אך אם מדובר בשנים אחרות, יהיה צורך להוכיח כי חייתם בבולגריה לפחות שלוש שנים ברציפות בעבר והייתם אזרחים בולגריים. רק לאחר הוכחה זו ניתן יהיה להגיש בקשה לקבלת האזרחות.

אפשרות שניה היא הענקת דרכון בולגרי למי שהוריו בעלי אזרחות בולגרית. כלומר, מי שהוריו ממוצא בולגרי זכאי גם כן לאזרחות הבולגרית ובלבד שביום הלידה, ההורים היו בעלי זכאות לאזרחות בולגרית וזכאות זו לא נשללה.;. אין חשיבות למקום בו נולדתם, הדגש הוא על הקשר בינכם לבין הוריכם.

אפשרות שלישית היא נישואים עם אזרח בולגרי. אם בן הזוג לו נישאתם הוא אזרח בולגרי, גם אתם תהיו זכאים לאזרחות בולגרית. אך יש לשים לב כי במקרה זה קיים תנאי מהותי – עליכם להיות נשואים לפחות שלוש שנים ולחיות בבולגריה שלוש שנים ברצף. כמו כן, עליכם לעבור מבחן בשפה הבולגרית ואף לוותר על האזרחות הקודמת שלכם. עם זאת, במידה והאזרח הבולגרי נישא לישראלי – לא יצטרך הישראלי לוותר על האזרחות הישראלית שלו.

אפשרות רביעית היא החריגה מכל משום שזו אפשרות שקשורה להיבטים כלכליים. בולגריה מעניקה אזרחות בולגריה למי שמשקיע כספים מרובים בבולגריה, בהתאם לחוק ההשקעות המקומי. מדובר בסכומים די גבוהים ולכן זוהי אפשרות שאיננה רלוונטית לכל אדם ובפועל כמעט שאינה קיימת.

איך להוציא דרכון בולגרי? – הסבר על התהליך להוצאת דרכון בולגרי

ישנם לא מעט יתרונות לאזרחות בולגרית כאשר וודאי השאלה העיקרית היא מה מקנה דרכון בולגרי. ובכן, הדרכון הבולגרי מאפשר לעבור ממדינות אירופה ללא בעיה, לגור, לעבוד וללמוד בהן. כמו כן,

במידה והנכם צאצאים לילידי בולגריה תצטרפו להציג בפני שגרירות בולגריה מגוון רחב של מסמכים שיוכיחו את הקשר המשפחתי. אילו מסמכים יש להמציא בכדי לקבל אזרחות בולגרית? לרוב מדובר במסמכים שיעידו על הקשר שלכם לבולגריה אך כל מקרה הוא לגופו.

לרוב נהוג להציג תעודות לידה של ההורים, מסמכי אזרחות בולגריים ישנים של בני המשפחה, קורות חיים, תמצית רישום, תעודות נישואין וכדומה. לאחר הצגת המסמכים יש להגיש בקשה לשגרירות בולגריה או ישירות בבולגריה. בהמשך תזומנו לראיון אישי ולאחר מכן תצטרכו להמתין מספר חודשים ורק לאחר מכן תתקבל התשובה אם הנכם זכאים לאזרחות הבולגרית.

הקשר בין ילידי בולגריה לדרכון פורטוגלי

חשוב לציין כי ילידי בולגריה קשורים ישירות לגירוש ספרד ולמעשה כל צאצאי יהודי בולגריה (למעט חריגים מעטים) זכאים לאזרחות ודרכון פורטוגלי. יהודים רבים שגורשו במהלך המאה ה-15 ואילך מספרד ופורטוגל בחרו להגר לבלקן ולבולגריה על מנת לחיות בה מבלי להמיר את דתם. בשנת 2015 פורטוגל קיבלה את ההחלטה להשיב אזרחויות אירופאיות למי שהוא צאצא למגורשי ספרד ופורטוגל.

לפיכך, מי שהוריו או סביו חיו בבולגריה יוכל לקבל אזרחות פורטוגלית, שזו אזרחות אירופית מעולה ועדיפה על האזרחות הבולגרית מפני שהיא מעניקה זכויות רבות יותר כגון זכויות לעבודה ומגורים בשוויץ, כניסה לארה”ב ללא ויזה, חברות במועדון המדינות האקסלוסיבי – “השנגן” ועוד. האפשרות להסדיר אזרחות פורטוגלית לצאצאי ילידי בולגריה קלה יותר מהליך הסדרת האזרחות הבולגרית מפני שהרשויות הפורטוגליות מגלות גמישות בטיב הראיות והמסמכים להוכחת הזכאות לאזרחות.

לסיכום, מי שזכאי לאזרחות ודרכון פורטוגלי זכאי גם לאזרחות ודרכון בולגרי. מי שאינו זכאי לאזרחות ודרכון בולגרי למרות שאחד מהוריו או הורי הוריו נולד בבולגריה, עדיין זכאי במרבית המקרים, לאזרחות ודרכון פורטוגליים. ובכל מקרה בהשוואה בין הדרכון הפורטוגלי לדרכון הבולגרי, היתרונות שמעניק הדרכון הפורטוגלי רבים ואיכותיים יותר.

במידה ואתם שוקלים להגיש בקשה לקבלת אזרחות בולגרית או פורטוגלית אך לא לגמרי בטוחים כי אתם עומדים בתנאים ובדרישות, ניתן ואף מומלץ ליצור עמנו קשר ואנו נבצע עבורכם בדיקה ונסביר מהם הפרמטרים הנחוצים והמסמכים הרלוונטיים לתהליך המבוקש.

שיתוף מאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר